11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSiena, invinsa de Milan

Siena, invinsa de Milan

AC Siena, echipa la care evolueaza mijocasul român Paul Codrea, a pierdut sâmbata, pe teren propriu, cu scorul de 4-3, meciul disputat cu AC Milan, in etapa a 24-a din Serie A. Noua achizitie a milanezilor, brazilianul Ronaldo, a deschis scorul in minutul 6, cu o lovitura de cap care nu i-a lasat nici o sansa portarului austriac al toscanilor, Manninger. Milan nu s-a bucurat prea mult de primul gol inscris de Ronaldo de la revenirea in Serie A, pentru ca, in minutul 19, Siena, cu Paul Codrea pe teren de la inceput, a egalat gratie mijlocasului Vergassola. In minutul 28, Oliveira, celalalt brazilian din compartimentul ofensiv al „rosso-nerilor“, si-a dus echipa in avantaj dupa ce a fost servit in careu de compatriotul sau Ronaldo. Nici de data aceasta elevii lui Carlo Ancelotti nu s-au bucurat prea mult de avantajul de pe tabela, pentru ca Maccarone, adus in urma cu o saptamâna la Siena, a restabilit egalitatea, iar scorul la pauza a fost 2-2. In repriza a doua, cele doua echipe au trecut de mai multe ori pe lânga gol, iar in minutul 81, Milan a preluat din nou conducerea, gratie altei reusite a lui Ronaldo. Cu un minut inainte de finalul meciului, Maccarone a realizat si el „dubla“, ducând scorul la 3-3. In minutul 90+4, mijlocasul Milanului Massimo Ambrosini, introdus pe teren in locul lui Oliveira dupa eliminarea lui Brocchi (’79), l-a invins pe Manninger si a adus trei puncte oaspetilor. Codrea a jucat la gazde pâna in minutul 85, când a fost inlocuit cu Galloppa.

Intr-un alt meci jucat sâmbata, AS Roma, echipa la care este legitimat Cristian Chivu, a fost invinsa, cu 1-0, pe terenul formatiei Empoli, singurul gol al meciului jucat pe stadionul „Carlo Castellani“ fiind marcat de Pozzi, in minutul 4. Chivu nu a jucat la oaspeti, având in continuare probleme musculare.

Inter Milano a invins, pe teren propriu, formatia Cagliari, cu 1-0, si si-a marit avansul fata de Roma la 14 puncte.