29.6 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReghecampf, victorios in fata lui Bayern

Reghecampf, victorios in fata lui Bayern

Alemannia Aachen, echipa la care joaca si mijlocasul român Laurentiu Reghecampf (foto), a reusit, sâmbata, sa invinga, in fata propriilor suporteri, cu scorul de 1-0, pe campioana en-titre a Germaniei, Bayern München, in etapa a 22-a din Bundesliga. Gazdele au inscris in minutul 10, prin Alexander Klitzpera. Reghecampf a fost titular la gazde si a ramas in teren pe toata durata meciului. Dupa acest succes, Alemannia are 23 de puncte si a urcat pe locul 13 in clasament, in timp ce Bayern ocupa locul al patrulea, cu 37 de puncte. Bavarezii risca sa nu se claseze la sfârsitul campionatului nici macar pe un loc de Liga Campionilor, ei fiind in prezent la o distanta de cinci puncte de pozitia a treia, ultima care asigura participarea in competitia respectiva.

Marius Niculae nu a jucat

Intr-un alt meci jucat sâmbata, FSV Mainz, echipa la care este legitimat si atacantul român Marius Niculae, s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul gruparii Hertha Berlin. Dupa ce Dardai a dus gazdele in avantaj in minutul 21, Mainz a punctat de doua ori in repriza secunda prin Zidan (’54, pen.) si Andreasen (’64). Niculae nu a fost folosit de antrenorul Jurgen Klopp. Dupa victoria de la Berlin, Mainz are 24 de puncte si ocupa locul 11 in clasament.

Lidera campionatului, Schalke 04, nu a obtinut decât un punct in deplasarea de la Wolfsburg, echipa cu care a terminat la egalitate, scor 2-2. Formatia din Gelsenkirchen a condus cu 2-0 la pauza, dupa „dubla“ realizata de Kuranyi (’11, ’29), dar in repriza a doua s-a relaxat si a primit doua goluri, ambele fiind marcate de atacantul argentinian Klimowicz (’56, ’89). Schalke are un avans de cinci puncte fata de echipa clasata pe locul al doilea, VfB Stuttgart, invingatoare vineri seara, la Frankfurt (4-0). Stuttgart a depasit-o in clasament pe Werder Bremen, care a coborât pe locul al treilea, dupa infrângerea inregistrata pe teren propriu in fata formatiei Hamburg SV (0-2).

Bundesliga, etapa a 22-a

Rezultate: Eintracht Frankfurt – Stuttgart 0-4, Dortmund – Borussia M’Gladbach 1-0, Leverkusen – Hannover 0-1, Werder Bremen – Hamburg 0-2, Wolfsburg – Schalke 2-2, Hertha Berlin – FSV Mainz 1-2, Aachen – Bayern Munchen 1-0. Aseara, dupa inchiderea editiei, s-au jucat partidele FC Nurnberg – Energie Cottbus si Arminia Bielefeld – Bochum.

Clasament: 1. Schalke 49 de puncte; 2. Stuttgart 44; 3. Werder 42; 4. Bayern 37; 5. FC Nurnberg 33; 6. Hertha Berlin 33; 7. Hannover 30; 8. Leverkusen 29; 9. Dortmund 28; 10. Wolfsburg 25; 11. Mainz 24; 12. Arminia Bielefeld 23; 13. Aachen 23; 14. Eintracht Frankfurt 23; 15. Energie Cottbus 22; 16. Hamburg 21; 17. Bochum 20; 18. Borussia M’Gladbach 20.