10 C
Știri de ultima orăSportTamas a fost eliminat

Tamas a fost eliminat

Fundasul român Gabriel Tamas a fost eliminat in partida pe care echipa sa, Celta Vigo, a pierdut-o, duminica, pe teren propriu, cu 2-0, in fata formatiei Espanyol Barcelona, in etapa a 22-a a campionatului Spaniei. Tamas a primit in minutul 70 al doilea cartonas galben, când scorul era deja 0-2. Aparatorul român mai fusese avertizat in prima repriza. Tamas si-a trecut in cont in acest sezon opt cartonase galbene si doua rosii. Golurile prin care Espanyol a câstigat la Vigo au fost marcate de Luis Garcia (’23) si Pandiano (’56). Celta Vigo are 22 de puncte si ocupa locul 18 in clasament, unul retrogradabil.

Intr-un alt meci, Getafe, fara Cosmin Contra, exclus din lot de antrenorul Bernd Schuster, a invins pe teren propriu, cu 3-0, formatia Valencia. Mario Cotelo (’46), Guiza (’56) si Nacho (’78) au marcat golurile gazdelor, care ocupa locul al saptelea in clasament, cu 35 de puncte.

Recreativo Huelva, echipa lui Laurentiu Rosu, a pierdut, cu 2-0, partida disputata in deplasare cu Levante. Salva a marcat ambele goluri ale gazdelor (’17 si 42), iar pentru Huelva a punctat Pongolle (’54). Rosu a fost rezerva si a intrat pe teren in minutul 58, in locul lui Aitor. Cu 33 de puncte, Recreativo Huelva ocupa locul al optulea in clasament.

FC Barcelona a profitat de egalul obtinut sâmbata de FC Sevilla in derbiul cu Betis (0-0) si s-a distantat la trei puncte dupa victoria obtinuta pe teren propriu cu 2-0 in partida cu Racing Santander. Starul brazilian Ronaldinho a marcat ambele goluri ale catalanilor, in minutele 51 si 67. La „Barca“ a revenit, dupa o absenta de trei luni, Lionel Messi, argentinianul intrând pe teren in minutul 68, in locul lui Saviola. Messi nu mai jucase de pe 12 noiembrie 2006, din cauza unei accidentari la metatarsiene.

Primera Division, etapa a 22-a

Rezultate: Real Sociedad – Real Madrid 1-2, Betis – FC Sevilla 0-0, Getafe – Valencia 3-0, Real Mallorca – Real Zaragoza 2-1, Levante – Recreativo Huelva 2-1, Villarreal – Deportivo 0-2, Nastic Tarragona – Osasuna 2-3, Celta Vigo – Espanyol Barcelona 0-2, FC Barcelona – Racing Santander 2-0, Atletico Madrid – Ahletic Bilbao 1-0.

Clasament: 1. Barcelona 46 de puncte; 2. Sevilla 43; 3. Real Madrid 41; 4. Valencia 39; 5. Atletico 39; 6. Zaragoza 35; 7. Getafe 35; 8. Recreativo 33; 9. Osasuna 30; 10. Espanyol 29; 11. Racing 29; 12. Deportivo 29; 13. Villarreal 29; 14. Mallorca 26; 15. Betis 25; 16. Levante 25; 17. Athletic 22; 18. Celta 22; 19. Sociedad 14; 20. Nastic 13.