10.3 C
Știri de ultima orăSportOlanda a surclasat Rusia

Olanda a surclasat Rusia

Reprezentativa Olandei, adversara României in Grupa G a preliminariilor CE 2008, a invins intr-o maniera categorica, scor 4-1, nationala Rusiei, intr-un meci amical disputat la Amsterdam.

Prima repriza s-a incheiat fara goluri, iar in partea a doua, selectionerul gazdelor, Marco van Basten, i-a introdus pe Wesley Sneijder si Ryan Babel, iar jocul „portocalei mecanice“ s-a schimbat in bine. Sneijder l-a pus de doua ori la grea incercare pe portarul Igor Akinfeev, iar Jan Vennegoor of Hesselink a fost si el aproape de deschiderea scorului cu o lovitura de cap de la opt metri. Olanda a deschis scorul in minutul 68, prin Babel, iar patru minute mai târziu Sneijder a dublat avantajul gazdelor cu un sut puternic. Rusia a redus din handicap in minutul 77, prin Bystrov, care a inscris cu un sut frumos, din voleu. In finalul meciului, elevii lui Van Basten nu s-au multumit sa pastreze avantajul de pe tabela si au luat cu asalt poarta lui Akinfeev. Joris Mathijsen, nemarcat in careu, a punctat pentru 3-1, in minutul 80, cu o lovitura de cap, iar Rafael van der Vaart a inchis tabela cu un minut inainte de final, transformând un penalti.