16.2 C
Știri de ultima orăSportPrestatie mediocra pentru Bratu

Prestatie mediocra pentru Bratu

Atacantul român Florin Bratu a fost cel mai slab jucator de pe teren in partida pe care echipa sa, Valenciennes, a pierdut-o cu scorul de 3-1, sâmbata seara, pe teren propriu, in fata formatiei RC Lens, in etapa a 23-a a campionatului Frantei. Oaspetii au condus cu 2-0 la pauza, gratie reusitelor lui Carriere (’28) si Keita (’45), iar Valenciennes a redus din diferenta prin Savidan, care a transformat un penalti in minutul 61. Jemaa a inchis tabela in minutul 90+4.

Florin Bratu a evoluat doar pe parcursul primei reprize, fiind inlocuit la pauza cu Hassli. Atacantul român a primit nota 3,5 din partea cotidianului L’Equipe, nici un alt jucator de pe teren neprimind o nota mai mica. Bratu a fost avertizat cu cartonas galben in minutul 38. Fostul rapidist a jucat 14 meciuri in actuala editie a campionatului Frantei si nu a reusit sa inscrie niciodata. Echipa sa ocupa locul 15, cu 25 de puncte dupa aceasta etapa.

Intr-un alt meci, AJ Auxerre, formatia lui Daniel Niculae, a pierdut, cu 2-1, pe terenul lui AS Monaco. Gakpe (’36) si Piquionne (’63, din penalti) au inscris pentru monegasci, iar Akale a redus din handicap, in minutul 90. Niculae a fost rezerva, iar antrenorul Jean Fernandez l-a introdus pe teren in minutul 77. Românul a jucat 17 meciuri in Ligue 1, inscriind o singura data. Cu 29 de puncte, Auxerre ocupa locul 14 in clasament.

Claudiu Keseru, dupa ce la mijlocul acestei saptamâni a calificat-o de unul singur pe Nantes in sferturile Cupei Frantei, nu a mai fost folosit de antrenorul George Eo in intâlnirea pe care „canarii“ au terminat-o la egalitate, scor 0-0, pe terenul lui OSC Lille, care ocupa locul al doilea inaintea acestei partide. Nantes are 21 de puncte si ocupa un loc retrogradabil, al 18-lea.

Ligue 1, etapa a 23-a

Rezultate: Monaco – Auxerre 2-1, Nice – Bordeaux 2-1, Valenciennes – Lens 1-3, Lille – Nantes 0-0, Sochaux – Rennes 0-0, Nancy – Toulouse 2-1, Lorient – Le Mans 2-1, Saint Etienne – Sedan 1-2. Partidele Marseille – PSG si Troyes – Lyon s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Lyon 51 de puncte; 2. Lens 40; 3. Lille 39; 4. Marseille 36; 5. Sochaux 36; 6. Saint Etienne 35; 7. Lorient 34; 8. Nancy 33; 9. Bordeaux 33; 10. Rennes 32; 11. Toulouse 32; 12. Le Mans 31; 13. Monaco 29; 14. Auxerre 29; 15. Valenciennes 25; 16. PSG 21; 17. Troyes 21; 18. Nantes 21; 19. Nice 20; 20. Sedan 18.