9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChelsea, in semifinala Cupei Ligii

Chelsea, in semifinala Cupei Ligii

Chelsea Londra continua lupta pe toate fronturile, trupa lui Jose Mourinho reusind sa se califice in semifinalele Cupei Ligii Angliei, dupa ce, miercuri seara, a invins in deplasare, cu 1-0, pe Newcastle United, in sferturile de finala ale competitiei, care s-au disputat intr-o singura mansa. Unicul gol al intâlnirii a fost inscris de Didier Drogba, in minutul 74, atacantul ivorian fiind aruncat in lupta dupa pauza, alaturi de alte doua piese grele, Frank Lampard si Michael Ballack. In semifinale a ajuns si Tottenham Hotspur, care a invins pe teren propriu, tot cu 1-0, dar dupa prelungiri, echipa din liga a doua Southend United. Golul calificarii londonezilor a fost inscris de Defoe, in minutul 115.

In penultimul act al Cupei Ligii Angliei s-a mai calificat si echipa din liga a patra Wycombe Wanderers, invingatoare cu 1-0 in fata lui Charlton Athletic. In ultima partida a sferturilor de finala trebuia sa se intâlneasca, marti, Liverpool si Arsenal, dar meciul de pe „Anfield Road“ nu s-a putut disputa din cauza cetii si a fost amânat pentru data de 9 ianuarie.