21.7 C
Știri de ultima orăSportInca o victorie pentru Manchester United

Inca o victorie pentru Manchester United

Manchester United, lidera campionatului Angliei, a mai bifat sâmbata o victorie, impunându-se cu 3-1, pe teren propriu, in fata concitadinei Manchester City, in etapa a 17-a.

Internationalul englez Wayne Rooney a deschis scorul in minutul 3, iar francezul Louis Saha a majorat diferenta de pe tabela in ultimul minut al primei reprize. Tunisianul oaspetilor, Trabelsi, a marcat in minutul 72 si a relansat partida, insa portughezul Cristiano Ronaldo a spulberat sperantele lui Manchester City de a obtine un punct, inscriind pentru 3-1 in minutul 84. Cu un minut inainte de expirarea timpului regulamentar, italianul Bernardo Corradi de la oaspeti a primit al doilea „galben“ si a fost eliminat.

Manchester City nu a mai câstigat pe „Old Trafford“ de 32 de ani. In clasament, Manchester United are 44 de puncte, cu noua mai multe decât a doua clasata, Chelsea, care are doua meciuri mai putin disputate, unul dintre ele fiind derbiul cu Arsenal, care s-a jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Intr-un alt meci din etapa a 17-a, viitoarea adversara a lui Dinamo Bucuresti in Cupa UEFA, Tottenham, a surclasat, cu 5-1, pe ocupanta penultimului loc, Charlton Athletic. Berbatov (’30, ’66), Taino (’33), Malbranque (’55) si Defoe (’63) au marcat pentru londonezi, in timp ce golul oaspetilor a fost marcat de Dawson (’42-autogol). Cu 25 de puncte, Tottenham a urcat pe locul 8 in clasament.

Premier League, etapa a 17-a

Rezultate: Manchester United – Manchester City 3-1, Blackburn – Newcastle 1-3, Liverpool – Fulham 4-0, Middlesbrough – Wigan 1-1, Portsmouth – Everton 2-0, Tottenham – Charlton 5-1, Watford – Reading 0-0, Bolton – West Ham 4-0. Partidele Chelsea – Arsenal si Sheffield United – Aston Villa s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Manchester United 44 de puncte; 2. Chelsea 35; 3. Portsmouth 28; 4. Liverpool 28; 5. Bolton 27; 6. Reading 26; 7. Arsenal 25; 8. Tottenham 25; 9. Aston Villa 24; 10. Everton 24; 11. Wigan 22; 12. Manchester City 20; 13. Fulham 20; 14. Newcastle 19; 15. Middlesbrough 17; 16. Blackburn 16; 17. Sheffield 16; 18. West Ham 14; 19. Charlton 12; 20. Watford 11.