5.3 C
Știri de ultima orăSportVlad Munteanu a inscris pentru Energie Cottbus

Vlad Munteanu a inscris pentru Energie Cottbus

Mijlocasul român Vlad Munteanu a marcat, duminica, singurul gol al echipei sale, Energie Cottbus, in partida pierduta in etapa a 14-a a Bundesligii, cu scorul de 3-1, pe terenul formatiei Bayer Leverkusen, viitoarea adversara a lui Dinamo in Cupa UEFA. Munteanu a jucat tot meciul si a marcat in minutul 55 pentru 1-1, dupa ce Barbarez inscrisese pentru gazde, in minutul 19. Pentru Leverkusen au mai punctat Rolfes (’66) si Voronin (’80).

Acesta a fost al saselea gol marcat de Munteanu de când se afla la Cottbus. Coechipierul sau, Sergiu Radu, a bifat toate cele 90 de minute. Dupa infrângerea de la Leverkusen, Energie Cottbus a ramas cu 16 puncte si se afla pe locul 12 in clasament, in timp ce adversara ei de duminica se situeaza pe pozitia a 10-a, cu 18 puncte.

Duminica s-a mai disputat in Bundesliga partida dintre VfB Stuttgart si Borussia Moenchengladbach, care s-a incheiat cu victoria gazdelor, cu 1-0. Unicul gol al meciului de pe „Gottlieb Daimler Stadion“ a fost marcat de Cacau, in minutul 6.

Stuttgart se situeaza pe locul al treilea, cu 27 de puncte, la egalitate cu Werder Bremen, ocupanta locului secund.

Bundesliga, etapa a 14-a

Rezultate: Werder Bremen – Arminia Bielefeld 3-0, Eintracht Frankfurt – Dortmund 1-1, Hamburg – Bayern München 1-2, Hannover 96 – FSV Mainz 1-0, Hertha Berlin – Aachen 2-1, Leverkusen – Energie Cottbus 3-1, Wolfsburg – FC Nurnberg 1-1, Schalke – Bochum 2-1, VfB Stuttgart – Borussia Moenchengladbach 1-0.

Clasament: 1. Schalke 29 de puncte; 2. Werder Bremen 27; 3. Stuttgart 27; 4. Bayern Munchen 26; 5. Hertha Berlin 24; 6. Arminia Bielefeld 19; 7. Dortmund 19; 8. FC Nurnberg 18; 9. Leverkusen 18; 10. Wolfsburg 18; 11. Eintracht Frankfurt 17; 12. Energie Cottbus 16; 13. Aachen 15; 14. Borussia M’Gladbach 13; 15. Hannover 13; 16. Bochum 12; 17. Hamburg 11; 18. FSV Mainz 9.