5.3 C
Știri de ultima orăSportDaniel Niculae nu e in forma

Daniel Niculae nu e in forma

AJ Auxerre, echipa la care evolueaza si atacantul român Daniel Niculae, a pierdut duminica seara, la limita, cu 1-0, meciul disputat la Lyon, cu lidera Olympique, in etapa a 15-a a campionatului Frantei. Mijlocasul Florent Malouda a marcat, in minutul 25, unicul gol al meciului disputat pe stadionul „Gerland“ in fata a 40.000 de spectatori. Daniel Niculae a jucat pâna in minutul 62, când antrenorul Jean Fernandez l-a inlocuit cu ivorianul Akale. Internationalul român a fost unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren si cotidianul L’Equipe l-a notat cu 4,5. Lyon are un avans de 16 puncte fata de ocupanta locului secund, Lille, in timp ce Auxerre se afla pe pozitia a 14-a cu 17 puncte.

Echipa lui Florin Bratu, Valenciennes, a câstigat, cu 1-0, partida disputata pe teren propriu cu Nancy, golul gazdelor fiind marcat de Savidan in minutul 1. Bratu nu a fost folosit de antrenorul Antoine Komboare. Valenciennes se situeaza pe pozitia a 15-a in clasament.

Claudiu Keseru a jucat pe parcursul reprizei secunde a meciului pe care Nantes l-a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Paris Saint Germain pe stadionul „La Beaujoire“. Au marcat Da Rocha (’76) pentru gazde si Kalou (‘2). Keseru, care a intrat in locul lui Oliech, a fost unul dintre cei mai buni jucatori de la Valenciennes si a primit nota 6 de la cotidianul L’Equipe.

Ligue 1, etapa a 15-a

Rezultate: Lyon – Auxerre 1-0, Nantes – PSG 1-1, Valenciennes – Nancy 1-0, Le Mans – Lens 1-1, Bordeaux – Saint Etienne 1-0, Lille – Monaco 1-1, Lorient – Sochaux 1-3, Nice – Sedan 2-2, Toulouse – Rennes 1-0, Troyes – Marseille 1-1.

Clasament: 1. Lyon 40 de puncte; 2. Lille 26; 3. Lens 26; 4. Sochaux 26; 5. Nancy 25; 6. Girondins Bordeaux 25; 7. Marseille 24; 8. Saint Etienne 24; 9. Toulouse 24; 10. Le Mans 20; 11. Lorient 20; 12. Rennes 17; 13. PSG 17; 14. Auxerre 17; 15. Valenciennes 17; 16. Monaco 13; 17. Nice 13; 18. Nantes 12; 19. Troyes 11; 20. Sedan 10.