12 C
Știri de ultima orăSportSurpriza la Nicosia

Surpriza la Nicosia

Cipru a produs o mare surpriza miercuri, in preliminariile CE 2008, remizând pe teren propriu, la Nicosia, cu Germania, scor 1-1 (1-1), intr-un meci din cadrul Grupei D.

Germania a deschis scorul in minutul 13, prin Ballack, care l-a invins pe portarul gazdelor dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, mingea fiind usor deviata si de un aparator cipriot. Cipru a inceput sa puna probleme apararii germane in finalul primei reprize. Insistenta lor a dat roade in minutul 43, când Okkas a reusit sa egaleze, reluând de la 14 – 15 metri o centrare a lui Aloneftis. In ciuda faptului ca nu a reusit decât o remiza in Cipru, Germania a trecut pe primul loc in Grupa D, egalând-o la puncte pe Cehia (zece puncte), care are un golaveraj mai slab decât echipa lui Joachim Loew. Cehia si Germania se vor intâlni pe 24 martie, la Praga.

Preliminariile CE 2008

Rezultate: Grupa A: Finlanda – Armenia 1-0 (Nurmela ’10), Belgia – Polonia 0-1 (Matusiak ’19), Portugalia – Kazakhstan 3-0 (Simao Sabrosa ‘8, ’85, Cristiano Ronaldo ’30); Grupa D: Irlanda – San Marino 5-0 (Simoncini ‘7 autogol, Doyle ’24, Robbie Keane ’31, ’57 din penalti, ’85), Cipru – Germania 1-1 (Okkas ’43 – Ballack ’15); Grupa E: Macedonia – Rusia 0-2 (Bistrov ’18, Arsavin ’31), Israel – Croatia 3-4 (Colautti ‘8, ’89, Benayoun ’68 – Srna ’35 din penalti, Silva ’39, ’54, ’73).