11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDecizie fara precedent in arbitraj

Decizie fara precedent in arbitraj

Gafele din arbitrajul mehedintean se tin lant. Dupa ce un arbitru care avea numai categoria a doua a fost luat la Vâlcea de actualul presedinte al CCA, Gheorghe Constantin, si a fost promovat la Divizia C fara examen, saptamâna trecuta au fost semnalate alte doua cazuri. Primul este cel al unui arbitru asistent care a primit meci la juniori republicani fara sa fie propus de AJF pentru lotul de perspectiva al Ligii a III-a. Al doilea caz s-a petrecut sâmbata, la Orsova, unde „fluierasii“ au incurcat regulamentul.

La jocul dintre Dunarea Orsova si FC Eselnita, arbitrul de centru Silviu Gulei, dupa ce a eliminat trei jucatori de la echipa oaspete, iar al patrulea nu a mai putut continua meciul, a fluierat sfârsitul partidei in minutul 80, cu toate ca in teren echipa din Eselnita avea sapte jucatori, exact cât prevede regulamentul ca un meci sa continue. Formatiile au plecat la cabina, spectatorii au parasit tribunele, iar delegatii echipei gazda incepusera sa dea jos plasele de la porti, insa arbitrii au fost intorsi de la cabina de observatorul de joc Louis Moisescu, care i-a pus sa reinceapa partida. Echipele au fost scoase din vestiare si s-a reluat jocul, dupa zece minute de intrerupere, când scorul era 5-0 pentru Dunarea Orsova. S-au mai jucat si cele zece minute ramase, gazdele inscriind inca o data.