Autori

Cupa UEFA

Dinamo – Xanthi Skoda 4-1

• Stadion „Dinamo“, spectatori: 8.000.

• Au marcat: Cl. Niculescu ’12, ’82, A. Cristea ’47, Danciulescu ’79 / Paviot ’51.

Dinamo: Gaev – Blay, Moti, L. Goian (’46, A. Cristea), R. Stefan – D. Serban (’46, C. Munteanu), Margaritescu, Pulhac – Danciulescu, Ganea (’68, Ropotan), Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Xanthi: Malarz – Wisio, Labriakos, Paviot, Magradze – Korsos, Mesera, Barkoglu (’65, Manso), Baykara (’60, Torosidis) – Vryzas, Garpozis (’90, Kazakis). Antrenor: Iannis Ispirlidis.

• Cartonase galbene: D. Serban, Blay / Magradze, Korsos.

• A arbitrat: I. Egorov (Bulgaria).

Modesta echipa din Grecia nu a putut face fata dinamovistilor, care si-au facut din nou norma de patru goluri.

Dinamo Bucuresti s-a calificat, fara probleme, in faza grupelor Cupei UEFA, dupa ce a invins, joi seara, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, formatia greaca Xanthi Skoda, in mansa a doua a turului intâi. Golurile „câinilor“ au fost marcate de Claudiu Niculescu (’12, ’82), Adrian Cristea (’47) si Ionel Danciulescu (’79), in timp ce pentru oaspeti a inscris Paviot (’51). Dinamo se impusese si in tur, cu 4-3.

Antrenorul Mircea Rednic a abordat cu un sistem ofensiv meciul din „Stefan cel Mare“. Dupa numai 12 minute, Claudiu Niculescu a deschis scorul, executând excelent o lovitura libera de la 25 de metri, direct in vinclu, portarul Malarz fiind la un pas sa se accidenteze in incercarea de a respinge balonul. Trei minute mai târziu, Xanthi a reusit sa inscrie, dar golul a fost anulat, eronat, pe motiv de ofsaid. Mai târziu, portarul dinamovist Gaev a fost pus la grea incercare de Barkoglu. Cu putin timp inainte de pauza, Danciulescu a ratat sansa de a majora avantajul, trimitând peste poarta, cu capul, centrarea lui Niculescu.

Gaev, gafa monumentala

La doua minute de la reluare, noul intrat Adrian Cristea a inscris pentru 2-0, cu un sut de la marginea careului de 16 metri. In minutul 51, Xanthi a redus din diferenta si cu largul concurs al portarului Gaev. Fundasul Paviot a executat o lovitura libera de la 20 de metri, iar goal-keeper-ul dinamovist a scapat mingea printre mâini. De aici, a pornit forcingul gazdelor, care, pâna la final, au mai punctat de doua ori. In minutul 75, Catalin Munteanu a fost aproape de golul trei, pe care l-a reusit insa Danciulescu, patru minute mai târziu. Claudiu Niculescu a realizat „dubla“ in minutul 82, invingându-l pe Malarz cu un sut la coltul lung, din afara careului de 16 metri, dupa o combinatie cu Danciulescu.

Dinamo s-a dovedit o nuca prea tare pentru modesta Xanthi Skoda, care a evoluat sub asteptari, atât in tur, cât si in mansa a doua, si a ajuns pentru a doua oara consecutiv in grupele Cupei UEFA, unde va avea insa parte de meciuri mult mai dificile.

Rednic este multumit

La finalul partidei, antrenorul „câinilor“, Mircea Rednic, s-a declarat multumit de faptul ca echipa sa si-a indeplinit obiectivul, calificarea in grupele Cupei UEFA. „Imi felicit jucatorii pentru efortul din aceasta perioada in care am avut multe meciuri grele. S-a vazut o usoara oboseala, dar in repriza a doua, când am revenit la sistemul nostru, lucrurile au mers mult mai bine. Xanthi ne-a pus probleme in prima repriza mai mult decât in meciul tur. Sper sa nu ne oprim aici. In grupe vom avea adversari puternici, dar nu imi este teama indiferent cu cine vom juca. Va fi o sansa in plus pentru jucatorii mai tineri, fara experienta, pentru a vedea unde se situeaza valoric“, a afirmat Rednic.

Cupa UEFA, turul I, mansa a 2-a, rezultate

Nacional Madeira – Rapid Bucuresti 1-2 – d.p. (in tur, 0-1), Dinamo Bucuresti – Xanthi 4-1 (4-3), Ajax – Start 4-0 (5-2), Auxerre – Dinamo Zagreb 3-1 (2-1), Iraklis – Wisla Cracovia 0-2 – d.p. (1-0), Espanyol – Artmedia Petrzalka 3-1 (2-2), FC Sevilla – Atromitos 4-0 (2-1), Grasshopper – Atvidabergs 5-0 (3-0), Hapoel Tel Aviv – Chernomorets Odessa 3-1 (1-0), Sparta Praga – Hearts of Midlothian 0-0 (2-0), OB Odense – Hertha Berlin 1-0 (2-2), Austria Viena – Legia Varsovia 1-0 (1-1), Newcastle – Levadia Tallinn 2-1 (1-0), Feyenoord – Lokomotiv Sofia 0-0 (2-2), Litex Loveci – Maccabi Haifa 1-3 (1-1), Parma – Rubin Kazan 1-0 (1-0), FC Bruges – Ruzomberok 1-1 (1-0), Blackburn – Salzburg 2-0 (2-2), Tottenham – Slavia Praga 1-0 (1-0), Celta Vigo – Standard Liege 3-0 (1-0), Osasuna – Trabzonspor 0-0 (2-2), Palermo – West Ham 3-0 (1-0), PSG – Derry City 2-0 (0-0), Kayserispor – AZ Alkmaar 1-1 (2-3), Freja Randers – Fenerbahce 0-3 (1-2), Lens – Ethnikos Achnas 3-1 (0-0), SV Zulte – Lokomotiv Moscova 2-0 (1-2), Rangers – Molde 2-0 (0-0), Mlada Boleslav – Marseille 4-2 (0-1), Metalurg Zaporizhya – Panathinaikos 0-1 (1-1), Nancy – Schalke 3-1 (0-1), Leverkusen – Sion 3-1 (0-0), Groningen – Partizan 1-0 (2-4), TSKA Sofia – Besiktas 2-2 – d.p. (0-2), Rabotnicki – Basel 0-1 (2-6), Brondby – Eintracht 2-2 (0-4), Pasching – Livorno 0-1 (0-2), Steaua Rosie – Slovan Liberec 1-2 (0-2), Chievo – Sporting Braga 2-1 – d.p. (0-2).