21.7 C
Știri de ultima orăSportRomânii au iesit in evidenta

Românii au iesit in evidenta

Jucatorii români Sergiu Radu, Vlad Munteanu si Laurentiu Reghecampf au inscris câte un gol pentru echipele lor de club, in etapa a patra din Bundesliga. Radu si Munteanu au marcat golurile prin care Energie Cottbus a câstigat cu 2-0 partida pe teren propriu cu FSV Mainz 05. Primul a deschis scorul in minutul 47, iar Munteanu a inchis tabela in minutul 61, la ambele goluri pasând decisiv chinezul Jiayi Shao. Sergiu Radu a jucat tot meciul, iar Vlad Munteanu a fost schimbat in minutul 80, cu Daniel Gunkel. Cei doi români se afla la a doua reusita in Bundesliga, ambii inscriind si in etapa a doua in meciul cu Hamburg (2-2). Cottbus ocupa locul al patrulea in clasament, cu sapte puncte.

Laurentiu Reghecampf si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in partida pe care Alemannia Aachen a câstigat-o pe teren propriu, cu 4-2, in fata gruparii Borussia Mönchengladbach. Reghecampf a deschis scorul in minutul 7, celelalte goluri ale echipei sale fiind marcate de Schlaudraff (’31, ’84) si Ebbers (’51), in timp ce pentru oaspeti a punctat Kahe (’50, ’90). Românul, aflat la prima reusita in campionat, a jucat pâna in minutul 83, când a fost inlocuit de Matthias Lehmann. Aachen a urcat pe locul sase in clasament, având sase puncte.

Bundesliga, etapa a 4-a

• Rezultate: Wolfsburg – Hannover 1-2, Aachen – Borussia M’Gladbach 4-2, Arminia Bielefeld – Bayern München 2-1, Werder Bremen – Stuttgart 2-3, Energie Cottbus – FSV Mainz 2-0, Dortmund – Hamburg 1-0, FC Nürnberg – Bochum 1-1, Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen 3-1, Hertha Berlin – Schalke 2-0.

• Clasament: 1. Hertha 8 puncte 2. Nürnberg 8; 3. Bayern 7; 4. Cottbus 7; 5. Dortmund 7; 6. Schalke 7; 7. Frankfurt 6; 8. Aachen 6; 9. Werder 6; 10. M’Gladbach 6; 11. Stuttgart 6; 12. Mainz 5; 13. Leverkusen 4; 14. Bielefeld 4; 15. Hamburg 3; 16. Wolfsburg 3; 17. Hannover 3; 18. Bochum 1.