Dinamo a invins in Grecia

Cupa UEFA

Xanthi – Dinamo 3-4

• Stadion „Xanthis“, spectatori: 5.000.

• Au marcat: Quintana ‘8, ’45+2, Kazakis ’65 / Niculescu ’18, ’35, Danciulescu ’25, Pulhac ’83.

Xanthi: Pizanowski – Magradze (’79, Fogaca), Antas, Wisio, Garpozis – Quintana, Messera, Zuela, Borkoglu (’42, Manso) – Labrikos, Olisadebe (’54, Kazakis). Antrenor: Ioannis Matzourakis.

Dinamo: Matache – Moti, Pulhac, Blay, R. Stefan – Ze Kalanga, Margaritescu, Tames (’78, Goian), Munteanu (’82, Pascovici) – Niculescu (’60, Ganea), Danciulescu. Antrenor: Mircea Rednic.

• Cartonase galbene: Niculescu, Margaritescu, R. Stefan, Moti.

• A arbitrat: Novo Panic (Bosnia).

Dinamo Bucuresti a luat o optiune serioasa pentru calificarea in grupele Cupei UEFA, dupa ce s-a impus, cu scorul de 4-3, pe terenul formatiei Xanthi Skoda, in prima mansa a turului intâi al competitiei. Dinamo a demonstrat inca o data in Grecia ca are un atac de temut, dar la formatia lui Mircea Rednic s-au observat si lacune in aparare. Returul este programat pe 28 septembrie.

Grecii au inceput mai bine meciul si au reusit sa deschida scorul in minutul 8, când Quintana l-a invins pe Matache. Dupa ce au primit gol, elevii lui Mircea Rednic au luat cu asalt poarta gazdelor, iar eforturile „câinilor“ au dat repede roade, Niculescu restabilind egalitatea in minutul 18 cu o lovitura de cap, dupa ce a receptionat mingea de la Danciulescu. Acesta din urma a reusit in minutul 25 sa o duca in avantaj pe Dinamo, fiind bine servit de Tames. Zece minute mai târziu, Dinamo a marcat al treilea gol, Claudiu Niculescu realizând „dubla“ cu un sut frumos din interiorul careului de 16 metri. In prelungirile primei reprize (’45+2), Xanthi a redus din diferenta prin Quintana, care a sutat de la mare distanta si l-a surprins pe Matache.

Xanthi Skoda a inceput mai bine repriza secunda si de câteva ori a reusit sa depaseasca apararea fragila a lui Dinamo. In minutul 65, grecii au reusit sa egaleze pe fondul unui joc bun, nou-intratul Kazakis inscriind cu un sut din intoarcere. Scorul final, 4-3 pentru Dinamo, a fost stabilit de Cristi Pulhac, cu sase minute inainte de incheierea partidei, acesta finalizând o actiune pe partea stânga cu un sut pe jos, la cotul lung, dupa ce a primit o pasa excelenta de la Ionel Danciulescu.

Cupa UEFA, turul I

Rezultatele inregistrate in prima mansa a primului tur al Cupei UEFA: Artmedia Petrzalka – Espanyol 2-2, Atromitos – FC Sevilla1-2, Atvidabergs – Grasshopper 0-3, AZ Alkmaar – Kayserispor 3-2, Basel – Rabotnicki 6-2, Besiktas – TSKA Sofia 2-0, Chernomorets Odessa – Hapoel Tel Aviv 0-1, Derry City – Paris SG 0-0, Dinamo Zagreb – Auxerre 1-2, Eintracht F. – Brondby 4-0, Ethnikos Achnas – Lens 0-0, Fenerbahce – Freja Randers 2-1, Hearts of Midlothian – Sparta Praga 0-2, Hertha Berlin – OB Odense 2-2, Legia Varsovia – Austria Viena 1-1, Levadia Tallinn – Newcastle 0-1, Livorno – Pasching 2-0, Lokomotiv Moscova – SV Zulte Waregem 2-1, Lokomotiv Sofia – Feyenoord 2-2, Maccabi Haifa – Liteks Lovech 1-1, Molde – Rangers 0-0, Marseille – Mlada Boleslav 1-0, Panathinaikos – Metalurg Zaporizhya 1-1, Partizan – Groningen 4-2, Rapid Bucuresti – Nacional 1-0, Rubin Kazan – Parma 0-1, Ruzomberok – FC Bruges 0-1, Salzburg – Blackburn 2-2, Schalke 04 – Nancy 1-0, Sion – Bayer Leverkusen 0-0, Slavia Praga – Tottenham 0-1, Slovan Liberec – Steaua Rosie 2-0, Sporting Braga – Chievo 2-0, Standard Liege – Celta 0-1, Start – Ajax 2-5, Trabzonspor – Osasuna 2-2, West Ham – Palermo 0-1, Wisla Cracovia – Iraklis 0-1, Xanthi – Dinamo Bucuresti 3-4.