16.7 C
Știri de ultima orăSportVan Nistelrooy a facut show

Van Nistelrooy a facut show

Real Madrid, una dintre adversarele Stelei in Liga Campionilor, s-a impus clar, cu 4-1, duminica seara, pe terenul formatiei Levante, in etapa a doua a campionatului Spaniei.

Eroul madrilenilor a fost olandezul Ruud van Nistelrooy, adus in aceasta vara de la Manchester United, care a reusit sa inscrie trei dintre cele patru goluri ale Realului. Mai intâi, batavul a deschis scorul in minutul 17, cu o executie de manual, din interiorul careului, apoi coechipierul sau, Antonio Cassano, a dus scorul la 2-0, in minutul 27. Un minut mai târziu, Levante a ramas in inferioritate numerica, Dehu fiind eliminat, dar, cu toate acestea, gazdele au redus din diferenta in minutul 36, prin Ettien.

In repriza a doua a iesit din nou la rampa Van Nistelrooy, care a adus linistea in tabara madrilena dupa ce a inscris pentru 3-1, in urma unei pase a lui Beckham. Acelasi Van Nistelrooy a obtinut in minutul 85 o lovitura de la 11 metri, soldata si cu eliminarea mijlocasului gazdelor, Camacho, si tot el a ratat-o. In minutul 90, atacantul olandez a realizat insa „hat-trick-ul“.

Aceasta este prima victorie obtinuta de Real in campionat, in prima etapa formatia lui Fabio Capello remizând pe teren propriu cu Villarreal (0-0).

Contra si Rosu au fost titulari

Intr-un alt meci, Getafe, cu Cosmin Contra pe teren pâna in minutul 65, a invins acasa, cu 1-0, formatia Racing Santander, unicul gol al partidei fiind marcat de Guiza, in minutul 60. Getafe are sase puncte din doua meciuri, la fel ca FC Sevilla, Barcelona si Valencia.

Cu acelasi scor, 1-0, s-a impus si echipa lui Laurentiu Rosu, Recreativo Huelva, pe terenul gruparii Villarreal. Singurul gol al partidei a purtat semnatura mijlocasului Cazorla si a fost inscris in minutul 81. Rosu a jucat pâna in minutul 56, când i-a luat locul Sinama-Pongolle. Dupa doua etape, nou-promovata Huelva are patru puncte si se afla pe pozitia a saptea a clasamentului.

Primera Division, etapa a 2-a

Rezultatele etapei a 2-a din Primera Division: Real Sociedad – FC Sevilla 1-3, Getafe – Racing Santander 1-0, Real Mallorca – Deportivo La Coruna 0-0, Nastic Tarragona – Celta Vigo 1-2, Villarreal CF – Recreativo Huelva 0-1, Betis Sevilla – Athletic Bilbao 3-0, Levante – Real Madrid 1-4, Real Zaragoza – Espanyol Barcelona 3-0, FC Barcelona – Osasuna 3-0, Atletico Madrid – Valencia 0-1.

Clasament: 1. Sevilla 6 puncte; 2. Barcelona 6; 3. Getafe 6; 4. Valencia 6; 5. Real Madrid 4; 6. Deportivo 4; 7. Recreativo 4; 8. Zaragoza 3; 9. Betis 3; 10. Celta 3; 11. Nastic 3; 12. Atletico 3; 13. Mallorca 2; 14. Villarreal 1; 15. Sociedad 1; 16. Bilbao 1; 17. Santander 0; 18. Espanyol 0; 19. Osasuna 0; 20. Levante 0.