16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNadal si Roddick, in sferturi la US Open

Nadal si Roddick, in sferturi la US Open

Spaniolul Rafael Nadal (foto), al doilea favorit al turneului de la US Open, si americanul Andy Roddick, cap de serie numarul 9, s-au calificat, luni seara, in sferturile de finala ale ultimei competitii de Mare Slem a anului, ce se disputa pe arenele Flushing Meadows de la New York. In optimi, Nadal s-a impus, in trei seturi, scor 6-1, 7-6 (3), 6-4, in fata cehului Jiri Novak. In antepenultimul act, ibericul il va avea ca adversar pe rusul Mikhail Youzhny, invingator cu 6-2, 6-0, 6-1 in disputa cu spaniolul Tomy Robredo, cap de serie numarul 6. Andy Roddick l-a eliminat in optimi pe ultimul adversar din cariera lui Andre Agassi, germanul Benjamin Becker, in fata caruia s-a impus cu 6-3, 6-4, 6-3. Americanul va avea un adversar redutabil in sferturi, pe australianul Lleyton Hewitt, care a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa victoria cu 6-4, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3 obtinuta in fata francezului Richard Gasquet (nr. 25).

Celelalte meciuri din optimi erau programate sa se dispute aseara târziu, dupa urmatorul program: Roger Federer (Elvetia, nr. 1) – Marc Gicquel (Franta), James Blake (SUA, nr. 5) – Tomas Berdych (Cehia, nr.12), Marat Safin (Rusia) – Tommy Haas (Germania, nr. 14), Nikolay Davydenko (Rusia, nr. 7) – Andrew Murray (Marea Britanie, nr. 17).