11.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportOlanda a invins greu in Luxemburg

Olanda a invins greu in Luxemburg

Reprezentativa de fotbal a Olandei a invins, in deplasare, cu scorul de 1-0, selectionata Luxemburgului, intr-un meci din cadrul Grupei G de calificare la Campionatul European din 2008, din care face parte si România. Unicul gol al partidei a fost marcat de fundasul echipei Hamburg, Joris Mathijsen, in minutul 18, aparatorul aflându-se la prima reusita in tricoul echipei nationale. Rezultatul strâns inregistrat la finalul meciului se datoreaza in primul rând portarului gazdelor, Jonathan Joubert, care a facut minuni in fata atacantilor olandezi. Cele mai mari ocazii ale echipei antrenate de Marco van Basten au fost ratate de Van Persie, Huntelaar si Kuijt, ultimul trimitând mingea si in bara, in repriza a doua.

Tot in Grupa G, la Minsk, reprezentativele Belarusului si Albaniei au terminat la egalitate, scor 2-2. Dupa doar doua minute de la startul partidei, gazdele au deschis scorul prin mijlocasul Kalachev, dar si-au pastrat avantajul doar pâna in minutul 7, când jucatorul echipei FC Kaiserslautern, Skela, a transformat un penalti. Romasenko a dus Belarusul in avantaj in minutul 24, iar oaspetii au obtinut un punct, pe final, gratie reusitei lui Besnik Hasi.

Miercuri, in grupa G, se vor disputa partidele: Bulgaria – Slovenia, Albania – România, Olanda – Belarus.