Acasă Sport Steaua a smuls un punct

Steaua a smuls un punct

Ultimul meci din cadrul etapei a 21-a, derbiul Dinamo – Steaua, s-a incheiat nedecis, 1-1, rezultat care mentine incinsa lupta pentru titlu. „Câinii“ au incercat sa profite de oboseala acumulata de trupa lui Olaroiu si sa se desprinda in clasament. Si au fost chiar la un pas de reusita, insa „Zeita Fortuna“, cea care le-a adus victoria in prelungirile meciurilor de la Constanta si Bacau, le-a intors de aceasta data spatele. Partida a fost de slab nivel, care nu s-a ridicat la titulatura de derbi, doar executia de 1-0 a lui Niculescu, sut la vinclu din lovitura libera, putând fi trecuta la plusuri. In rest, un meci anost, in care a iesit in evidenta si „centralul“ italian Rodomonti, care a „aerisit“ jocul din prima repriza, când i-a eliminat pe Ogararu (’37), pentru un fault din postura de ultim aparator (faza din care a rezultat golul lui Dinamo), si pe Margaritescu, pentru doua catonase galbene acordate in interval de doua minute (’45).

In partea secunda, elevii lui „Flocea“ au incercat sa tina de rezultat, in timp stelistii au trecut de trei ori pe lânga egalare, prin Cristea si Dica, de doua ori. Intr-un final incins, in care Nesu a ajuns la spital, dupa un duel aerian cu Grigorie, Steaua a reusit egalarea, in minutul 92, la un sut-centrare al lui Cristocea, care a lovit gazonul si a poposit in plasa portii lui Munteanu.