marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHizo si-a depus mandatul

Hizo si-a depus mandatul

Pandurii Târgu Jiu a inregistrat a treia infrângere consecutiva din retur, fapt care l-a determinat pe tehnicianul Viorel Hizo sa-si anunte disponibilitatea de a renunta la banca tehnica.

Desi au fost dusi la biserica in dimineata partidei, sansa nu si-a intors fata catre „pandurii“ din Târgu Jiu. Aflat la 90 de minute de demitere, la fel ca predecesorul sau, Emil Sandoi, Viorel Hizo a inceput sa se intrebe daca nu cumva prezenta sa pe banca tehnica a gorjenilor este cu ghinion. Pandurii joaca pe placul tehnicianului, dar nu reuseste sa marcheze nici macar de la 11 metri. Verdes, Stefan si Vranjkovic sunt autorii ratarilor din meciurile oficiale de la punctul cu var in acest campionat si lista poate continua daca luam in considerare si partidele amicale. Mai mult, oltenii au incasat iarasi gol in urma unei greseli si nu pe constructia adversarului.

Vranjkovic, omul negru

Un teren plin de noroi, doua penaltiuri ratate, doua eliminari in tabara ieseana si debutul lui Buta la Pandurii sunt ingredientele unui joc care continua sirul nereusitelor gorjene in Divizia A. „Dulaul“ a imbinat in primul unsprezece siguranta defensiva cu potenta ofensiva, dar in final nici una nu si-a atins scopul. Meciul a inceput in nota de dominare a gazdelor, care au creat panica la poarta lui Balaet gratie fazelor fixe. In urma unui corner, Scarlatache l-a jenat pe Onut in careu, iar centralul Constantin a dictat lovitura de la 11 metri. Minutul 13 a fost cu ghinion pentru Bâlba, anticipat de portarul „pandurilor“.

La poarta cealalta, Vranjkovic a fost la un pas sa inscrie direct din corner, dar Branet a boxat de sub bara. Elevii lui Ionut Popa au fortat deschiderea scorului, dar s-au lovit de apararea bine organizata a oaspetilor. Imediat dupa pauza, doua sarje ofensive ale moldovenilor au ramas nefinalizate si, cu timpul, insistenta ofensiva a gazdelor a scazut. „Pandurii“ au preluat initiativa, au controlat mijlocul terenului, dar fara sa ameninte poarta adversa. Când jocul trena, Vancea a reusit sa-l anime cu o minge oferita cadou iesenilor, Miclea a centrat pe sub piciorul lui Scarlatache, printre Balaet si Bogoi, iar Cernoch a deschis scorul. Era minutul 85.

Hizo s-a trezit din amorteala si a facut prima schimbare. Glisca in locul lui Vancea. Norocul egalarii le-a surâs oltenilor in minutele de prelungire. Penalti, a executat Vranjkovic, dar mingea a trecut pe lânga poarta. S-a terminat, Pandurii ramâne fara puncte si cu perspective putine in realizarea obiectivului.

Ghinionistul Hizo, tentat sa renunte

Tehnicianul Viorel Hizo nu a facut decât o schimbare, probabil multumit de cum decurgeau lucrurile pe teren sau poate ca nu mai are incredere in rezerve. Cu gândul la despartire, „Dulaul“ a pus infrângerea pe seama ghinionului. „Nu pot sa imi explic ce se intâmpla cu aceasta echipa de are atâta ghinion. O sa am o discutie cu domnul presedinte Marin Condescu referitor la rezultatele proaste din ultimul timp. Sa vad ce parere are, daca nu cumva sunt eu ghinionul la Pandurii. Nu am ce sa le reprosez elevilor mei la acest joc, pentru ca au evoluat cum le-am cerut. Joaca bine, dar din pacate nu câstiga pentru ca si azi, si in jocul precedent cu Dinamo au jucat foarte bine. E pacat ca am pierdut asa in minutul 85 si dintr-o greseala nepermisa a lui Vancea, pentru ca la faza golului a fost o greseala de curtea scolii“, a declarat Hizo la finalul patidei de la Iasi.

Divizia A, etapa a 18-a

• Rezultate: vineri: Poli Iasi – Pandurii 1-0, FCM Bacau – Otelul 0-4; ieri: CFR Cluj – FC Vaslui 1-0, Gloria Bistrita – FC Arges 1-0. Partida Farul Constanta – Dinamo s-a disputat dupa inchiderea editiei. Astazi: Sportul – Jiul Petrosani (ora 15.30, Telesport), Rapid – FC National (ora 18.30, National TV), Steaua – Poli Timisoara (ora 20.30, TVR 1).