FC Caracal: T. Lung – Pasare, Negrila, Militaru, Vodita – S. Popescu, Schintee, Apostol (’46, Tilihoi), D. Mihai – A. Luta (’66, Mosteanu), Stancu (’46, Fruntelata). Antrenor: Nicolae Ungureanu.

Universitatea: Bornescu – Ciuca, D. Stoica, Mitchell – Dananae, Stinga, Saceanu, Preda (’36, Firtulescu) – A. Ionescu (’85, Stavaru) – Baird (’70, Gane), Dina. Antrenor: Ovidiu Stinga.

• Cartonase galbene: T. Lung, Pasare / Dananae, A. Ionescu.

• Au arbitrat: M. Draganescu – G. Dan, O. Maier.

Elevii lui Ovidiu Stinga au reusit sa obtina victoria la capatul unui joc sters, in care adversara si-a aratat limitele.

Cea de-a opta minune, preconizata inaintea meciului de oficialii caracaleni, nu s-a intâmplat, pentru ca Universitatea a reusit sa marcheze prin Andrei Ionescu si sa paraseasca terenul cu toate punctele puse in joc. Partida nu a iesit din tiparul Diviziei B, atât elevii lui Nae Ungureanu, cât si cei ai lui Ovidiu Stinga intrecându-se in gafe. In plus, nu au etalat un fotbal prea spectaculos, cu multe goluri, asa cum se asteptau suporterii din tribune.

Intâlnirea a debutat cu o gafa a lui Bornescu, care a dat fiori celor trei sute de fani craioveni prezenti la fata locului, când, intârziind sa paseze, a fost blocat de Stancu, atacantul gazdelor nereusind insa sa reia spre poarta goala, din marginea careului de 16 metri. Dupa câteva minute de tatonare, Universitatea a incercat deschiderea scorului prin Dananae, care s-a ales doar cu „galben“, pentru ca a cazut teatral in careu, centralul intâlnirii considerând ca intrarea lui Vodita a fost regulamentara.

Andrei Ionescu a facut diferenta

Impinsi de la spate de Ovidiu Stinga, „portocaliii“, pentru ca juvetii au imbracat echipamentul de rezerva, au indraznit mai mult si au reusit sa produca prima modificare de scor, in minutul 21, prin Andrei Ionescu. Intrat in careu, „Micul Balaci“, ajutat si de un picior al adversarului direct, a lobat mingea peste Tibi Lung, derutat si de efectul imprimat balonului. Gazdele au ratat o oportunitate mare de a marca prin Schintee (’25), sutul acestuia, dintr-o pozitie favorabila, fiind prea slab pentru a-l invinge pe Bornescu.

Craiovenii se puteau desprinde pe tabela de marcaj in minutul 27, când lovitura libera executata de Ovidiu Stinga a intâlnit bara. Atacantii gazdelor au pândit greselile juvetilor, insa nu au reusit sa le speculeze atunci când acestea s-au produs. In minutul 30, Mitchell a pasat prea puternic pentru Dorel Stoica, liberoul craiovean a scapat mingea pe sub picior si l-a pus intr-o pozitie favorabila pe Alin Luta, insa preluarea nereusita a acestuia i-a dat prilejul lui Bornescu sa paraseasca poarta si sa prinda mingea.

A fost rândul lui Tibi Lung sa atraga atentia celor din tribune (’33), „torpila“ expediata de Dorel Stoica de la 30 de metri punându-i mari probleme. Finalul primei parti a apartinut gazdelor, Apostol (’40) si S. Popescu (’41) ratând doua ocazii uriase, rezultatul inregistrat la pauza datorându-se lui D. Stoica si Bornescu.

Dupa pauza, „actorii“ s-au „stins“

Daca prima repriza a fost destul de animata, in partea secunda cele doua combatante au fost mult mai apatice, ocaziile putine de gol spunând aproape totul despre felul cum au decurs ostilitatile. Pentru ca rezultatul trebuia aparat, Universitatea a pus accent pe defensiva, firavele atacuri craiovene fiind stopate departe de poarta lui Tibi Lung, „gratie“ lui Baird, care nu a facut nimic, si lui Dina.

FC Caracal a controlat aproape in totalitate jocul, insa elevii lui Nae Ungureanu nu au fost capabili sa finalizeze din pozitii favorabile. Prima ocazie a avut-o Pasare (’51), al carui sut a fost respins cu greu de „Jose“ in corner, pentru ca Sergiu Popescu sa iroseasca cea mai mare oportunitate de egalare (’55). Bornescu s-a precipitat din nou, pasa sa ajungând la mijlocasul caracalenilor, care nu a reusit sa trimita spre poarta goala. „Comedia“ a continuat cu Vodita, fundasul caracalean, dorind sa respinga centrarea lui Dananae, a reluat spre propria poarta, Tibi Lung fiind scapat de bara.

Sergiu Popescu si Andrei Ionescu au fost protagonistii ultimelor ocazii, in ambele cazuri rezultatul nefiind modificat, fie din pricina impreciziei, fie a transversalei, in cazul decarului craiovean.

Divizia B, seria a II-a, etapa a 17-a

• Rezultate: Rapid II – Astra Ploiesti 2-1, CSM Vâlcea – Inter Gaz 1-1, FC Sibiu – Minerul Motru 0-0, Poiana Câmpina – Petrolul Ploiesti 0-1, Unirea Urziceni – CS Otopeni 0-2, Dunarea Giurgiu – Dacia Mioveni 1-0, Juventus Bucuresti – Dinamo II 1-1, FC Caracal – Universitatea Craiova 0-1.

8. FC Caracal 17 7 3 7 18 – 22 24

9. Minerul Motru 17 5 8 4 15 – 10 23

* – echipa penalizata cu doua puncte pentru neindeplinirea baremului

• Etapa viitoare (1 aprilie): Universitatea Craiova – Astra Ploiesti, Inter Gaz – Rapid II, Minerul Motru – CSM Râmnicu Vâlcea, Petrolul Ploiesti – FC Sibiu, CS Otopeni – Poiana Câmpina, Dacia Mioveni – Unirea Urziceni, Dinamo II – Dunarea Giurgiu, FC Caracal – Juventus Bucuresti.

S-au certat cu legea

Daca la inceputul meciului, un suporter al Universitatii a alergat pe teren cu un steag alb-albastru, iar in afara dreptunghiului verde i-a obosit pe politisti pentru ca nu voia sa revina in tribuna, la pauza, lucrurile au stat cu totul altfel. Iritati de faptul ca melodia pusa de gazde avea „nuante“ steliste, ultrasii craioveni au incercat sa-si faca singuri dreptate, fiind opriti cu greu de fortele de ordine. Suporterii au aruncat spre oamenii legii cu blani si pietre, apelurile facute de crainicul stadionului fiind ignorate de cei trei sute de revoltati, rafuiala incetând abia dupa ce numarul jandarmilor a fost suplimentat.