16.7 C
Știri de ultima orăSportArsenal a câstigat derbiul cu Liverpool

Arsenal a câstigat derbiul cu Liverpool

Arsenal Londra a câstigat duminica, cu scorul de 2-1, derbiul etapei a 29-a a campionatului Angliei, disputat pe teren propriu cu FC Liverpool. Atacantul francez al gazdelor, Thierry Henry, a deschis scorul in minutul 21, iar mijlocasul spaniol al „cormoranilor“, Luis Garcia, a reusit sa egaleze in minutul 74. Golul victoriei lui Arsenal a fost marcat tot de Henry, in minutul 83.

Dupa acest rezultat, cele doua echipe isi pastreaza aceleasi locuri ocupate in clasament: Liverpool se afla pe locul al treilea, cu 55 de puncte, in timp ce Arsenal se situeaza pe pozitia a cincea cu 47 de puncte.

Tot duminica s-a jucat si partida Manchester United – Newcastle United, care s-a incheiat cu victoria gruparii de pe „Old Trafford“, cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate de atacantul Wayne Rooney, in minutele 9 si 12. Manchester ocupa locul al doilea in clasament, având 60 de puncte, cu 15 mai putine decât lidera Chelsea Londra, invingatoare sâmbata cu 2-1 in fata formatiei Tottenham Hotspur.