Acasă Sport Handbalistii gorjeni au rezistat doar o repriza cu Dinamo

Handbalistii gorjeni au rezistat doar o repriza cu Dinamo

Energia Pandurii Târgu Jiu a rezistat doar o repriza in fata campionilor de la Dinamo, bucurestenii transând en-fanfare, dupa pauza, lupta pentru locul doi. Alb-rosii au avut emotii la Târgu Jiu doar in prima repriza incheiata la egalitate, scor 14-14. Paradele lui Bichir si puterea de lupta a coechipierilor sai au mentinut vii sperantele de victorie ale celor peste 1.000 de spectatori, printre care s-a aflat si antrenorul Viorel Hizo. La reluare, Apolzan a marcat in inferioritate pentru Pandurii, dar bucurestenii au revenit la conducere cu trei goluri consecutive. Din minutul 33, gorjenii au cedat definitiv, iar Dinamo s-a distrat, marcând opt goluri, fara ca Energia sa reuseasca vreunul timp de opt minute. In minutul 18, tabela indica 20-30, iar Filip a ratat a patra lovitura de la sapte metri, moment in care un spectator i-a strigat lui Liviu Andries sa arunce prosopul. Cinci goluri ale oltenilor i-au readus in joc, 25-30 in minutul 23, dar era prea târziu pentru come back, mai ales in fata unei echipe de talia lui Dinamo, care s-a impus la final cu scorul de 35-30. Energia a evoluat in formula: Bichir, Albici – Mihoci (1 gol), Filip (14), Ilies (5), Clenciu (2), Mazilu (4), Apolzan (4), Andries, Cercel, Eremia, Enache.