14.5 C
Știri de ultima orăSportTararache a debutat in Bundesliga

Tararache a debutat in Bundesliga

Mijlocasul român a evoluat pe toata durata meciului câstigat de formatia sa, MSV Duisburg, pe terenul echipei VfB Stuttgart.

La sfârsitul saptamânii trecute s-a reluat Bundesliga, cu etapa a 18-a. Surpriza acestei runde s-a produs la Stuttgart, unde formatia pregatita de Giovanni Trapattoni a pierdut, cu 1-0, in fata formatiei MSV Duisburg, care ocupa penultimul loc. Golul celor de la Duisburg a fost marcat de mijlocasul Marco Caligiuri, in minutul 43. La MSV Duisburg a debutat mijlocasul român Mihai Tararache, care a evoluat pe toata durata meciului, fiind sanctionat cu un cartonas galben, in minutul 8.

Hertha Berlin, adversara Rapidului in 16-imile Cupei UEFA, a terminat la egalitate sâmbata, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), meciul sustinut in compania formatiei Hanovra 96. Golul formatiei din Berlin a fost inscris de Van Burik (’90+1), in timp ce pentru Hanovra 96 a marcat Dabrowski (’12).

Hamburg SV a fost invinsa sâmbata, cu scorul de 2-1, pe terenul formatiei FC Nürnberg. Elevii lui Thomas Doll au deschis scorul in minutul 64, prin autogolul fundasului gazdelor Andreas Wolf, insa si-au pastrat avantajul numai trei minute, pentru ca Ivan Saenko a restabilit egalitatea. In minutul 79, Stefan Kiessling a adus toate cele trei puncte gazdelor. La Hamburg a debutat in acest meci olandezul Nigel De Jong, achizitionat in urma cu câteva zile de la Ajax Amsterdam.

Bayern München, invingatoare vineri, cu 3-1, pe terenul Borussiei Moenchengladbach, s-a distantat la noua puncte de Hamburg. Pentru echipa gazda a inscris Sonck (’56), in timp ce pentru Bayern au marcat Makaay (’13, ’69) si Ballack (’55).

In celelalte meciuri din runda a 18-a a Bundesligii s-au inregistrat urmatoarele rezultate: FSV Mainz 05 – FC Köln 4-2 (Thurk ‘5, ’55, Zidan ’61, Auer ’87 / Podolski ’31-penalti, Scherz ’49), Borussia Dortmund – VfL Wolfsburg 3-2 (Schnoor ’24-autogol, Smolarek ’31, Gambino ’67 / Hanke ’13, Klimowicz ’71), Bayer Leverkusen – Eintracht Frankfurt 2-1 (Freier ’67, Butt ’74-penalti / Amanatidis ’41), Kaiserslautern – Schalke 04 0-2 (Lincoln ’12, Kobiasvili ’78-penalti), Arminia Bielefeld – Werder Bremen 0-1 (Fahrenhorst ’72).