9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNigeria a invins Ghana

Nigeria a invins Ghana

Reprezentativa de fotbal a Nigeriei a invins luni, cu scorul de 1-0 (0-0), nationala Ghanei, intr-un meci din cadrul Grupei D a Cupei Africii pe Natiuni din Egipt, disputat la Port-Said. „Supervulturii“ s-au impus greu, printr-un gol marcat in minutul 86 de fundasul lui Olympique Marseille,Taye Taiwo, din lovitura libera. Luni s-a mai disputat o alta partida din cadrul Grupei D, nationala Senegalului impunându-se, cu 2-0 (0-0), tot la Port-Said, in fata reprezentativei statului Zimbabwe. Atacantul echipei Wigan Athletic, Henri Camara, a deschis scorul in minutul 60, iar mijlocasul Issa Ba a stabilit scorul final in minutul 80. Vineri, Ghana va juca cu Senegal, iar Zimbabwe va intâlni Nigeria. Clasamentul Grupei D: 1. Senegal 3 puncte, 2. Nigeria 3 puncte, 3. Ghana 0 puncte, 4. Zimbabwe 0 puncte. Primele doua clasate in fiecare dintre cele patru grupe se califica in sferturile de finala.