10.6 C
Știri de ultima orăSportPreludiu pentru derbiul cu Building

Preludiu pentru derbiul cu Building

Armata s-a impus ieri categoric, scor 3-0, in fata concitadinei Chimia Craiova. In prima repriza, cele doua combatante au mers cap la cap, ocaziile fiind destul de putine. In minutul 12, Enache a trimis din lovitura libera spre vinclu, dar portarul Cojocaru a respins in bara, dupa care mingea a iesit in afara terenului. Chimia a ripostat spre finalul primei parti (’40), atunci când Tirziu a sutat surprinzator de la 20 de metri, mingea „muscând“ bara transversala.

Dupa pauza, gazdele s-au dezlantuit. Armata a marcat primul gol prin Chiliman (’47), care a transformat un penalti acordat usor de „centralul“ Florin Duinea, acesta considerând ca fundasul Coanca a jucat mingea cu mâna. Golurile reusite de Turcila (’64) si Mandea (’74) au inclinat insa definitiv balanta in favoarea trupei lui Mugurel Gusatu.

Acesta a folosit urmatoarea formula de joc: Ciuca – Dinu, Marinica, Sodoleanu, Radut – Mandea (’77, Bica), Mirea, Chiliman (’75, Stanculescu), Teodosiu – Boroiban, Enache (’46, Turcila). De partea cealalta, antrenorul Chimiei, Cristea Boldici, i-a trimis in teren pe: Cojocaru – Coanca (’74, Dumitru), Chelu, Troaca, Coman – Micu, Dragomir, Iscruleasa, Balutoiu – Tirziu, Chirea (’85, Renghea).

Cu aceasta victorie, Armata Craiova pastreaza distanta de patru puncte in clasament fata de Building Vânju Mare, echipa pe care o va intâlni etapa viitoare, la Craiova.