10 C
Știri de ultima orăSportEgal intre Iordanescu si Danciulescu

Egal intre Iordanescu si Danciulescu

Echipa chineza Shandong Luneng, cu atacantul român Ionel Danciulescu titular, a terminat la egalitate, 1-1, la Jinan, cu formatia araba Al Ittihad Jeddah, campioana en titre, antrenata de Anghel Iordanescu, intr-un meci contind pentru prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor Asiei. Rezultatul ii ofera prima sansa echipei lui Iordanescu, Ittihad reusind tot un 1-1, cu alta formatie chineza, Dalian Shide, sezonul trecut, in sferturi.

Oaspetii au deschis scorul prin Mohammed Noor (’48), dar chinezii, la care Danciulescu a evoluat 61 de minute, fiind inlocuit cu Cui Peng, au egalat prin Li Xiaopeng (’56). Echipa lui Iordanescu a avut chiar sansa victoriei pe final, dar Mohamed Kallon, atacantul din Sierra Leone care a evoluat la Inter Milano si Monaco, a irosit o buna oportunitate de gol.

Returul va avea loc pe 21 septembrie, la Jeddah.