7.3 C
Știri de ultima orăSportMacedonia a remizat cu Finlanda

Macedonia a remizat cu Finlanda

In grupa preliminara din care face parte si nationala de tineret a României, marti seara, la Strumica, intr-un meci fara implicatii in lupta pentru calificare la Europenele de anul viitor, Macedonia a terminat la egalitate, 1-1, confruntarea cu selectionata „Under 21“ a Finlandei. Nordicii au deschis scorul in finalul primei reprize, prin Makela (’44), gazdele reusind egalarea cu cinci minute inainte de sfirsitul partidei, prin Ilioski.

In preliminariile CE de tineret 2006, marti s-au mai disputat trei partide. In grupa a 2-a, in care Danemarca este ca si calificata la turneul final, Georgia s-a impus cu 1-0 in Kazahstan (Tsinamdzgvrishvili ’17), in timp ce in grupa a 3-a, Rusia a ramas in carti dupa victoria categorica din Letonia, 4-0 (Bashenov ’13, Saenko ’61, Samedov ’65-p, Lebedenko ’78). Germania a devenit lidera grupei a 6-a in urma succesului din Polonia, 3-1 (Brozek ’54 / Odonkor ’17, M. Lehmann ’55-p, Hanke ’71), dar imparte prima treapta a podiumului cu Anglia, care are acelasi numar de puncte, 14, tot din sase partide.