17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCodrea a revenit in Serie A

Codrea a revenit in Serie A

Internationalul român Paul Codrea va evolua din sezonul viitor in prima liga italiana (unde s-a mai aflat pe cind imbraca tricoul Perugiei), gruparea la care este legitimat in prezent, AC Torino, reusind duminica seara sa cistige barajul de promovare cu fosta sa echipa, Perugia. Aproape 55.000 de fani ai echipei torineze, mult mai iubita in oras decit actuala campioana a Italiei, Juventus, au tinut sa fie prezenti pe „Delle Alpi“ pentru a-si ajuta favoritii sa revina in Serie A. Dupa ce se impusesera cu 2-1 in mansa tur de la Perugia, piemontezii au fost invinsi acasa cu 1-0, scor care a facut ca meciul sa se duca in prelungiri, conform regulamentului din campionatul italian. Cum dupa 120 de minute nimic nu s-a mai schimbat, Torino a promovat in prima liga, gratie clasarii pe locul trei la finalul sezonului din Serie B, fata de patru pe cit s-au situat adversarii din baraj. Unicul gol al partidei a fost marcat de Mascara, in minutul 20. Codrea a fost rezerva si a intrat pe teren in minutul 80, in locul lui Conticchio.

AC Torino, de sapte ori cistigatoare a campionatului italian, retrogradase in urma cu doi ani si se alatura formatiilor Genoa 1893 si Empoli, care au obtinut promovarea directa in prima divizie, de unde au retrogradat Brescia, Atalanta Bergamo si Bologna.