16.2 C
Știri de ultima orăSportSurpriza Sesil Karatantcheva

Surpriza Sesil Karatantcheva

In competitia feminina de tenis de la Roland Garros, dotata cu premii de 5.819.145 de euro, jucatoarea bulgara de numai 15 ani, Sesil Karatantcheva (foto), continua sa uimeasca. Dupa ce a depasit-o in turul trei pe mult mai celebra Venus Williams, Karatantcheva s-a calificat duminica in sferturile de finala ale turneului, in urma victoriei din optimi in fata elvetiencei Emmanuelle Gagliardi, scor 7-5, 6-3. In antepenultimul act al competitiei, jucatoarea de la sud de Dunare o va intilni pe rusoaica Elena Likhovtseva, a 16-a favorita a turneului, care a invins-o pe compatrioata sa Elena Dementieva (nr. 4) in trei seturi, 7-6 (7), 5-7, 7-5.

In alt meci, americanca Lindsay Davenport, cap de serie numarul 1, a intrecut-o cu 1-6, 7-5, 6-3, pe jucatoarea belgiana Kim Clijsters (nr. 14). Favorita gazdelor, frantuzoaica Mary Pierce (nr. 21) si-a asigurat si ea un loc in sferturi dupa victoria cu 6-1, 1-6, 6-4 in fata elvetiencei Patty Schnyder (nr. 8), faza in care se va „bate“ cu Davenport. In alt duel al rusoaicelor, Nadia Petrova (nr. 7) a invins-o pe Elena Bovina (nr. 12) cu scorul de 7-5, 3-6, 6-4, in timp ce favorita numarul doi, Maria Sarapova, a trecut de spaniola Llagostera Vives cu 6-2, 6-3.

In competitia de dublu, perechea formata din jucatoarea româna Andreea Vanc si Eva Birnerova din Cehia s-a calificat duminica in optimi, dupa succesul din turul doi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-1, in fata mult mai celebrului cuplu Daniela Hantuchova (Slovacia) / Ai Sugiyama (Japonia). In aceasta faza, Vanc si Birnerova au intilnit ieri tandemul Emilie Loit (Franta)/ Nicole Pratt (Australia) in fata caruia au pierdut cu 4-6, 6-4, 1-6.