22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEgalul care ajuta Steaua

Egalul care ajuta Steaua

Derbiul etapei a 26-a dintre Dinamo si Rapid s-a incheiat cu o remiza, 2-2, rezultat din care singura cistigata a iesit Steaua, care a ramas la patru puncte de „ciini“ si la cinci de giulesteni si nu prea mai poate pierde titlul. Trupa lui Andone a fost de doua ori in avantaj si de fiecare data a fost egalata, ultima oara in prelungiri. Dinamo a deschis scorul in minutul 13, cind Claudiu Niculescu a dejucat pasul la ofsaid al apararii rapidiste si a inscris din unghi, cu un sut la coltul lung. Rapid a egalat prin Vasilache, care a reluat cu capul in plasa, de la sase metri, o centrare trimisa de pe dreapta de Buga (’55). Gazdele au preluat conducerea in minutul 60, cind acelasi Niculescu a scapat singur cu Coman, l-a driblat si a marcat, insa sperantele dinamovistilor la titlu s-au risipit in prelungiri, Burdujan speculind o greseala a fundasului Lucian Goian si invingindu-l pe Stelea cu un sut din careu.

Intr-un alt meci din aceasta runda, Farul a invins pe FC Brasov cu 3-2, trimitind gruparea de sub Timpa la matineu. Oaspetii au sperat dupa golul lui Karamian (’25), dar „marinarii“ au intors rezultatul, Gurita (’28) si Lungu (’56) punctind pentru 2-1. Surdu a egalat in minutul 85, insa Gurita a tinut sa-i „ingroape“ pe brasoveni in ultimul minut al prelungirilor.