8 C
Știri de ultima orăSportOsasuna a eliminat pe Atletico Madrid

Osasuna a eliminat pe Atletico Madrid

Spania. Joi seara s-a stabilit si a doua echipa care va disputat finala Cupei Regelui Spaniei. Pentru prima data in istoria sa, Osasuna Pamplona s-a calificat in ultimul act al acestei competitii, dupa ce a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata in deplasare, cu Atletico Madrid, in cadrul mansei secunde a semifinalelor. In tur, Osasuna cistigase cu 1-0, iar pe „Vicente Caldron“ echipa din regiunea Navarra a tinut piept lui Torres si compania, care, sub privirile fostului star al fotbalului mondial, argentinianul Diego Armando Maradona, nu au reusit sa sparga defensiva oaspetilor. In finala, Osasuna va intilni Betis Sevilla, formatia care a eliminat-o miercuri seara pe Athletic Bilabo, dupa executarea loviturilor de la 11 metri.

Italia. In cea de-a doua semifinala a Cupei Italiei, Cagliari a terminat la egalitate, 1-1, partida disputata joi seara, pe teren propriu, cu Inter Milano, in cadrul primei manse. Pe stadionul „Sant’Elia“ din Sardinia, in fata a 18.000 de spectatori, gazdele au deschis scorul in minutul 50, cind „veteranul“ Gianfranco Zola a transformat impecabil o lovitura libera. Nerazzurri au ripostat rapid, egalind dupa numai doua minute, prin nigerianul Obafemi Martins, care a facut ca Inter sa aiba prima sansa in returul de pe 19 mai, de la Milano. In cealalta semifinala, dintre AS Roma si Udinese, s-a inregistrat acelasi rezultat, 1-1.