10.1 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFlorin Cernat, la primul gol in campionat

Florin Cernat, la primul gol in campionat

Cele doua echipe care lupta pentru titlul de campioana a Ucrainei, Sahtior Donetk si Dinamo Kiev, au iesit victorioase dupa etapa a 25-a programata in week-end, continuind razboiul pentru suprematie. In prezent, gruparea pregatita de Mircea Lucescu este in avantaj, avind 64 de puncte, cu trei mai multe decit rivala din Kiev, dar si un meci mai putin disputat. In acesta runda, „minerii“ s-au impus cu 2-0 in deplasarea de la Borisfen, prin reusitele brazilienilor Matuzalem si Brandao. La Sahtior, Ciprian Marica a fost titular, fiind inlocuit in minutul 73 cu autorul celui de-al doilea gol, in timp ce Flavius Stoican a intrat in prelungiri, in locul lui Matuzalem. Barcauan a fost doar rezerva.

La rindul ei, Dinamo Kiev nu s-a impiedicat de Cernomoret Odesa, pe terenul careia a cistigat cu 3-0. Tonul l-a dat Florin Cernat, care a marcat in minutul 18 primul sau gol in actuala editie de campionat, in care a evoluat in 21 de partide. Cernat a fost integralist si a deschis scorul cu un sut la coltul lung, din afara careului de 16 metri. Celelalte doua reusite ale oaspetilor au venit de la Rincon (’31-p) si Verpakovskis (’56). Pentru acest joc, Tiberiu Ghioane si Cristian Irimia nu au fost convocati antrenorul Josef Szabo.