6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAu fabricat golgheteri

Au fabricat golgheteri

HC Lignitul a facut un util antrenament inaintea Sarbatorilor de Paste, adjudecindu-si cu doua etape inainte de finalul sezonului pozitia a sasea in clasamentul Ligii Nationale, in urma victoriei categorice, 36-27 (20-11), cu Universitatea Cluj. Oaspetii au contat in joc doar in primele cinci minute, cind au condus in doua rinduri, 2-1 si 3-2, dar s-au stins o data cu trecerea timpului, fiind preocupati sa nu se accidenteze in perspectiva jocurilor viitoare decit sa lupte pentru o cauza deja pierduta la Tirgu Jiu. Aerianele sau executiile spectaculoase nu au lipsit din arsenalul gazdelor, spre bucuria numerosilor spectatori. Ilies a fost omul meciului, fiind pus in valoare deliberat de coechipieri pentru ca micutul pivot sa intre in top 10 al celor mai buni marcatori din prima divizie. Acesta a reusit in prima repriza sa inscrie de noua ori, aproape jumatate din golurile tirgujienilor, si sa incheie jocul cu 13 goluri marcate. Actiunea a avut succes si Antonio Ilies imparte, cel putin pentru o saptamina, pozitiile 9-10 cu dinamovistul Bogdan Voica, ambii cu cite 124 de goluri. Mult mai bine clasat in competitia dotata cu trofeul „Aurel Bulgaru“ se afla tirgujianul Marian Filip, autor a opt goluri in ultima etapa, care ocupa pozitia a treia, cu 193 de reusite.

Oaspetii au dat senzatia pe final ca pot reveni, marcind patru goluri consecutive fara sa primeasca vreunul, dar Filip si Mamina au refacut diferenta de noua goluri. La final, antrenorul gorjenilor, Liviu Andries, s-a declarat multumit de jocul elevilor sai in prima parte si surprins de replica slaba a adversarilor: „Credeam ca echipa adversa o sa se agate de acest meci, sa joace pina la capat. Noi ne-am aparat normal, poate ei au fost mai moi pentru ca noi nu am urmarit decit sa jucam. Baietii s-au motivat, mai ales in prima repriza, au jucat bine in aparare si pe contraatac. Am urmarit ca Dan Ilies sa dea cit mai multe goluri ca sa intre in primii zece golgheteri ai campionatului pentru ca este un atu si pentru el ca jucator si pentru noi ca echipa sa avem doi handbalisti in primii zece marcatori. Daca cistigam meciul cu Uztel acum eram pe locul cinci. Asa a fost sa fie“.