10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024

Adio, promovare!

Dupa runda a 20-a a celui de-al treilea esalon nu toate echipele craiovene au avut motive de bucurie. Daca Stiinta CFR a obtinut la Novaci primele puncte din retur, lidera seriei a 5-a, Universitatea II, isi poate lua gindul de la promovare dupa aceasta etapa. „Satelitul“ Stiintei nu a putut trece vineri, pe teren propriu, de ultima clasata Petrolul Ticleni, cu care a remizat, 1-1, fiind egalat la puncte de CSM Vilcea, echipa care s-a impus cu 2-0 in derbiul local cu Oltchim. Vilcenii au un meci mai putin disputat si, cu siguranta, nu vor rata ocazia de a reveni pe primul loc, cind mai sint sase etape din retur. In ultimele trei partide, Universitatea II nu a strins decit doua puncte, dind cu piciorul sansei de a se distanta decisiv de contracandidata CSM Vilcea. Alb-albastrii lui Ionel Luta s-au impiedicat de „petrolistii“ din Ticleni care, in disperarea de a scapa de „lanterna rosie“, s-au agatat de fiecare balon disputat in Valea Rosie. Oaspetii au intrat chiar in avantaj la pauza, Manole punctind in minutul 20, egalarea fiind reusita de Bucur (’60).

In duelul craiovean de pe „Hanul Doctorului“, gazdele de la „Gica Popescu“ au invins cu 4-1 pe Chimia, pastrindu-si invincibilitatea din retur. Ivan (’23, ’62) si Rioseanu (’28, ’63) au reusit fiecare cite o dubla prin care i-au ingenuncheat pe „chimistii“ lui Nae Diaconu, neobisnuiti sa primeasca atitea goluri. Oaspetii nu au putut riposta decit prin Pitiche, care a marcat golul de onoare in minutul 68, infringerea amenintindu-le pozitia a treia a podiumului, pentru care se mai bat Armata si „GP“. In fine, reusita lui Badea din minutul 22, prin care Stiinta CFR s-a impus cu 1-0 la Novaci, in fata lui Senaco, a adus trei puncte mari pentru echipa craioveana, care s-a indepartat de zona periculoasa a clasamentului, unde a trimis-o pe adversara sa. In aceasta runda, Armata Craiova, Progresul Corabia si FC Olt Scornicesti au stat.