Galatasaray se va duela cu Fenerbahce

Autori

Echipa antrenata de Gica Hagi, Galatasaray, va intilni in finala Cupei Turciei, care se va disputa pe 5 mai, marea rivala din Istanbul, Fenerbahce.

Galatasaray s-a calificat in finala Cupei Turciei dupa ce a invins, miercuri, pe stadionul „Ali Sami Yen“, cu scorul de 5-3, in urma loviturilor de departajare, echipa Trabzonspor. La finalul celor 90 de minute de joc si al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.

Fenerbahce s-a calificat in finala dupa ce a invins joi, la Istanbul, cu scorul de 5-4, in urma loviturilor de departajare, echipa Denizlispor, in semifinale. La sfirsitul a 90 de minute de joc, scorul era de 0-0. In prelungiri au inscris Fatih (‘104), pentru Denizlispor, si Luciano (‘111), pentru Fenerbahce. La loviturile de departajare, pentru Fenerbahce au inscris Alex, Aurelio, Onder si Mehmet, iar Anelka a ratat. De la Denizlispor, au marcat Kratochvil, Tomas si Ersen, iar Fatih si Guven au ratat. Formatia din Istanbul a evoluat cu un jucator mai putin din minutul 17, cind Umit Ozat a fost eliminat, iar in a doua repriza de prelungiri, in minutul 111, a mai fost eliminat un jucator de la Fenerbahce, Luciano.