Acasă Sport Universitatea a terminat pe locul sase

Universitatea a terminat pe locul sase

In cel de-al treilea turneu si ultimul din seria Vest a ligii secunde de volei masculin, contind pentru locurile 5-7, desfasurat la Simleul Silvaniei, Universitatea Craiova a fost invinsa in ambele partide. Dupa ce reusise sa se impuna in urma cu o saptamina, in turneul de la Craiova, in fata celor doua adversare, „U“ Cluj (3-1) si Phoenix (3-0), acum acestea si-au luat revansa. Gazdele de la Phoenix au cistigat disputa cu oltenii cu 3-1, cu acelasi scor invingind si clujenii, rezultate in urma carora Universitatea a incheiat campionatul pe locul sase in serie.

„Am jucat destul de bine si in acest ultim turneu. In meciul cu gazdele, acestea au tinut neaparat sa ne invinga. Ne-au furat si cu arbitri, si la foaie. Nu am mai vazut o asemenea hotie de mult timp in volei. Am cistigat setul doi, dar si primul trebuia sa fie al nostru. Voiau sa se razbune pentru ca ii batusem de fiecare data. Drept dovada ca, dupa ce ne-au invins pe noi, au pierdut fara drept de apel cu Universitatea Cluj, 0-3. In schimb, noi am facut un meci bun cu Clujul. A fost foarte strins, am cistigat setul doi si le-am pierdut pe ultimele doua la un punct. Daca nu ne-ar fi lipsit Teleleu, iar celalalt ridicator, Mitru, nu ar fi suferit o intindere la inghinali, am fi invins si am fi terminat pe locul cinci. Oricum s-a vazut o crestere in jocul nostru in ultima vreme, pacat ca se termina campionatul. In sezonul viitor, daca vom mai aduce doi centrali cu talie, putem sa tragem la promovare“, a afirmat tehnicianul echipei oltene, Dan Pascu.