Acasă Sport Juve a luat fata Milanului

Juve a luat fata Milanului

In batalia pentru „lo scudetto“, dupa etapa a 31-a a campionatului italian s-a produs rocada in fruntea ierarhiei. In mod surprinzator, AC Milan s-a intors invinsa de la Siena, gazdele impunindu-se cu 2-1. Aflata in relatii foarte bune cu Juventus, Siena i-a ajutat pe torinezi, acestia desprinzindu-se la trei puncte de milanezi dupa victoria cu 5-2, de pe teren propriu, in fata lui Lecce.

„Diavolii“ lui Ancelotti au suferit la Siena, desi au avut o evolutie buna. In prima parte, lui Sevcenko i-a fost anulat un gol, pentru un ofsaid inexistent, de partea cealalta Tudor si Chiesa fiind aproape de a marca, primul trimitind mingea in transversala. Milan a deschis scorul prin Crespo (’63), care a strecurat mingea printre picioarele portarului Manninger, dar gazdele au avut puterea sa intoarca rezultatul. Fostul international italian Enrico Chiesa (’73) si Cozza (’86) au facut ca rossonerii sa sufere a treia infringere din retur.

Juventus a inceput dificil confruntarea de pe „Delle Alpi“ cu Lecce, oaspetii deschizind scorul in minutul sase, printr-o executie spectaculoasa a lui Vucinic. Bianconerii au revenit insa in forta si au punctat de cinci ori, prin Appiah (’15), Ibrahimovic (’34, ’43, ’82) si Nedved (’56), marcind cele mai multe goluri din acest sezon. Celalalt gol al lui Lecce a venit in minutul 88, cind Bona a transformat un penalti.

Celelalte rezultate inregistrate in runda a 31-a din Serie A: Brescia – Atalanta 1-0, Inter – Cagliari 2-0, Livorno – Fiorentina 2-0, Bologna – Lazio 1-2, Chievo – Parma 2-0, Sampdoria – Palermo 1-0, AS Roma – Reggina 1-2, Messina – Udinese 1-0.

Clasament: 1. Juventus 70 puncte, 2. Milan 67, 3. Inter 56, 4. Sampdoria 51, 5. Udinese 49, 6. Palermo 47, 7. Lazio 40, 8. Roma 39, 9. Cagliari 39, 10. Livorno 39, 11. Messina 39, 12. Bologna 38, 13. Reggina 38, 14. Lecce 37, 15. Chievo 34, 16. Siena 33, 17. Parma 33, 18. Fiorentina 32, 19. Brescia 30, 20. Atalanta 27.