8 C
Știri de ultima orăSportBayern si Schalke nu se despart

Bayern si Schalke nu se despart

Cele doua formatii care domina Bundesliga, Bayern München si Schalke 04, au cistigat partidele pe care le-au disputat in cadrul etapei a 27-a, raminind in fruntea clasamentului, la egalitate de puncte. Bayern s-a impus intr-o maniera categorica, in deplasare, la Wolfsburg, cu 3-0, prin reusitele lui Schwinsteger (’29) si Frings (’55) si autogolul lui Hofland (’44). Meciul a adus insa accidentarea atacantului peruvian Claudio Pizarro, care a suferit o ruptura musculara si s-a prabusit pe teren fara sa fi fost atins de vreun adversar. Medicii gruparii bavareze au anuntat ca jucatorul va fi indisponibil pentru 12 zile, fiind pusa la indoiala si prezenta sa in retur cu Chelsea, pe 12 aprilie.

Pe „Arena auf Schalke“, „albastrii“ lui Ralf Rangnick au invins cu 4-1 pe FC Nürnberg. Hanke (’24, ’36) si Ailton (’40) au stabilit scorul pauzei, in repriza secunda mai punctind Lincoln (’74), golul oaspetilor fiind reusit de Slovak (’54). Bayern si Schalke au cite 56 de puncte, fiind urmate de Stuttgart (51 p) si campioana en-titre, Werder Bremen (47 p).