12.3 C
Știri de ultima orăSportMauresmo si Sarapova, in sferturi

Mauresmo si Sarapova, in sferturi

Turneul feminin de tenis de la Miami, dotat cu premii in valoare totala de 3.150.000 de dolari, nu a lasat pina in prezent loc de surprize, cu o singura exceptie favoritele calificindu-se in sferturile de finala. Luni seara, jucatoarea franceza Amelie Mauresmo, creditata cu prima sansa la cistigarea competitiei, si rusoaica Maria Sarapova, favorita numarul 2, au ajuns lejer in sferturi. Mauresmo a invins-o in optimi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe croata Karolina Sprem, cap de serie numarul 16, dupa un meci care a durat o ora si 27 de minute, si o va intilni in turul urmator pe tinara jucatoare din Serbia-Muntenegru Ana Ivanovic (de 17 ani), care a depasit-o in mod surprinzator, cu scorul de 6-3, 3-6, 7-5, pe rusoaica Svetlana Kuznetova, favorita numarul 6. La rindul ei, Maria Sarapova nu a avut emotii cu japoneza Shinobu Asagoe, pe care a invins-o dupa o ora de joc, cu 6-1, 6-2. In sferturi, frumoasa jucatoare din Rusia o va avea ca adversara pe belgianca Justine Henin-Hardenne (nr. 17), fosta lidera WTA revenita recent in circuit, reusind sa treaca de masiva australianca Alicia Molik (nr. 7) cu 6-4, 2-6, 6-2.

Nici surorile Williams nu au ratat ocazia de a ajunge in antepenultimul act al turneului. Serena, favorita numarul 3, a trecut de rusoaica Elena Likhovtseva (nr. 15) in trei seturi, 6-4, 1-6, 6-4, de acelasi numar de seturi avind nevoie si sora mai mare, Venus, care a depasit-o pe columbianca Catalina Castano cu 6-4, 2-6, 6-1. In sferturi a ajuns doar rusoaica Elena Dementieva (nr. 4), care a invins-o pe frantuzoaica Tatiana Galovin (nr. 22) cu 3-6, 6-2, 6-1. In schimb, favorita numarul 5, Anastasia Miskina, nu a putut face fata belgiencei Kim Clijsters, cistigatoarea primului turneu din Seria Masters, Indian Wells, impunindu-se cu 6-3, 6-4.