10 C
Știri de ultima orăSportLyon a pierdut cu Lille

Lyon a pierdut cu Lille

Premier Division a programat duminica seara, in etapa a 22-a, cel mai asteptat meci al campionatului, derbiul dintre campioana ultimilor trei ani, Olimpique Lyon, si ocupanta locului secund, Lille. Aceasta din urma a profitat de avantajul terenului propriu si a administrat lyonezilor prima infringere din acest sezon, apropiindu-se la trei puncte de primul loc si relansind astfel lupta pentru titlu. Gazdele s-au impus cu 2-1, prin dubla reusita de Moussilou (‘3, ’69), in timp ce oaspetii au punctat din penalti, prin Juninho (’77). Tot in aceasta runda, echipa pregatita de Bölöni, Rennes, a dovedit inca o data ca, pe teren propriu, este una dintre cele mai redutabile formatii din campionatul francez, invingind, simbata, cu 2-0, pe Ajaccio. Golurile trupei lui Bölöni au fost marcate de golgheterul echipei, Frei (’28), si de Monterrubio (’67). In schimb, formatia la care evolueaza atacantii români Claudiu Keseru si Florin Bratu, FC Nantes, a fost invinsa in deplasare de Toulouse, cu scorul de 2-1. „Canarii“ au deschis scorul prin Diallo (’14), insa gazdele, revelatia sezonului in Hexagon, au intors rezultatul prin Emana (’30) si Psaume (’73). La Nantes, Keseru a fost introdus pe teren in minutul 42, in locul lui Da Rocha, care s-a accidentat, in timp ce Bratu l-a inlocuit, in minutul 76, pe Diallo.

Celelalte rezultate: Sochaux – Bordeaux 4-0 (Monsoreau ’77, Menez ’78, ’83, ’85), FC Metz – Olympique Marseille 0-1 (Luyindula ’25), Caen – Auxerre 0-2 (Bolf ’67, Mignot ’79), AS Monaco – RC Lens 2-0 (Saviola ’21, Maicon ’41), Istres – Strasbourg 1-1 (Chaussidiere ’53 / Pagis ’45 – p), Bastia – OGC Nice 2-0 (Nee ’18, Hadji ’85), Saint-Etienne – Paris Saint Germain 0-0.