10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSchalke sta in coasta lui Bayern

Schalke sta in coasta lui Bayern

Schalke 04 a invins, simbata, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, campioana en-titre Werder Bremen, intr-un meci din cadrul etapei a 18-a a Bundesligii, si a egalat-o la puncte pe lidera clasamentului, Bayern München. Asamoah si Ailton au inscris pentru Schalke in minutele 47 si 65, Ismael marcind golul oaspetilor in minutul 50. Schalke are acum acelasi numar de puncte ca Bayern, 37, elevii lui Felix Magath cistigind vineri meciul de pe teren propriu cu Hamburg, scor 3-0. O alta candidata la obtinerea titlului de campioana a Germaniei, VfB Stuttgart s-a impus, in deplasare, la Mainz, cu scorul de 3-2, si ocupa pozitia a treia a clasamentului.

Iata rezultatele consemnate in etapa a 18-a a campionatului Germaniei: Bayern München – Hamburg 3-0, Wolfsburg – Borussia Dortmund 1-2, Hansa Rostock – Freiburg 0-0, FSV Mainz 05 – VFB Stuttgart 2-3, Schalke 04 – Werder Bremen 2-1, FC Nurnberg – Kaiserslautern 1-3, Borussia M’Gladbach – Arminia Bielefeld 1-0. Partidele VfL Bochum – Hertha Berlin si Hannover 96 – Bayer Leverkusen s-au disputat aseara.