11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEmotii pentru Barca si Real

Emotii pentru Barca si Real

In runda a 19-a din Primera Division, liderul FC Barcelona a invins greu pe Real Sociedad, cu 1-0, prin golul marcat de Eto’o (’81). Catalanii au dat impresia ca inca nu si-au revenit dupa esecul usturator din etapa trecuta (0-3 la Villarreal), intrind destul de greu in joc, camerunezul Samuel Eto’o ratind un penati in debutul meciului (‘5). Trupa lui Rijkaard a trebuit sa se vada cu un om in plus (Xabi Prieto a fost eliminat in minutul 62) pentru a puncta decisiv spre final, Eto’o rascumparindu-si greseala din primele minute.

Nici rivala Real Madrid nu a avut o misiune mai usoara cu Zaragoza, care a deschis scorul prin Villa (’21). „Galacticii“ au egalat prin Raul (’42) si au preluat conducerea dupa pauza, prin Ronaldo (’54), dar dupa ce andaluzii ramasesera in inferioritate, Alvaro fiind eliminat cu un minut mai devreme. Golul care a adus linistea in tabara lui Luxemburgo a fost realizat de Michael Owen (’85).

Valencia, adversara Stelei in Cupa UEFA, a terminat la egalitate, 0-0, la Pamplona, in disputa cu echipa locala Osasuna, cu toate ca „liliecii“ au avut superioritate numerica din minutul 67, Izquierdo fiind eliminat, in timp ce La Coruna inca nu se regaseste, fiind tinuta in sah, pe „Riazzor“ de „lanterna rosie“ Numancia, 1-1. Pandiani a deschis scorul pentru „SuperDepor“ (’77), oaspetii egalind prin Merino (’80), intr-un joc in care trupa lui Irureta a evoluat in ultimele 20 de minute cu un om mai putin, Cesar fiind eliminat.

Alte rezultate: Albacete – Racing Santander 0-0, Athletic Bilbao – Espanyol 1-1 (Yeste ‘3 / M.Rodriguez ’32), Levante – Villarreal 2-4 (Rivera ’47, Reggi ’71 / Guayre ‘3, Forlan ’28, ’60, Senna ’87), Betis Sevilla – Real Mallorca 2-0 (Edu ’27, ’86), Getafe – Atletico Madrid 1-1 (Pachon ’64 / Jorge ’36), Malaga – FC Sevilla 1-0 (Ocio ’66 – autogol). In clasament, Barcelona conduce cu 45 de puncte, urmata de Real Madrid (38 p), Valencia (36 p), Espanyol (34 p), Sevilla (32 p) si Betis (30 p). La Coruna se afla pe locul 12, cu 24 de puncte, iar Getafe pe 15, cu 20 de puncte.