17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFrasineanu a marcat pentru Bursa

Frasineanu a marcat pentru Bursa

Echipa de liga secunda Bursaspor s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Turciei dupa ce a invins cu scorul de 3-1 pe Istanbulspor (prima liga). Fost jucator la Universitatea Craiova, Rapid si Dinamo, romanul Cornel Frasineanu a marcat ultimul gol al meciului, dupa ce bulgarul Iordanov a deschis scoul pentru Istanbul (‘7), iar gazdele au revenit prin Okan Yilmaz (’47) si Fatih (’73). La fel ca Frasineanu, fostul stelist Iulian Miu a jucat 90 de minute.

In alt meci, Besiktas Istanbul a cistigat cu scorul de 1-0, in deplasare, in fata formatiei Goztepe Izmir (D3), gratie reusitei lui Cihan (’50). Antrenorul spaniol Vicente del Bosque l-a trimis pe teren in minutul 62 pe Daniel Pancu, in locul lui Berkant Goktan.

Galatasaray Istanbul, echipa antrenata de Gheorghe Hagi, s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), in fata formatiei Karabukspor, gratie golurilor inscrise de Hakan Unsal (’23), Ayhan (’44) si Necati (’58). Ovidiu Petre a evoluat pentru „Cim Bom“ pe toata durata partidei.

Giani Kirita a jucat doar 19 minute pentru Samsunspor, cistigatoare cu 3-0 la Karagumruk (D2), fiind inlocuit cu Emre.

Alte rezultate: Ankaragucu – Manisaspor (D2) 4-0, Adiyamanspor (D3) – Gaziantepspor 2-4, Diyarbakirspor – Mersin (D4) 4-2, Gaziantep B (D3) – Malatyaspor 2-3, Kayserispor – Genclerbirligi 2-1, Konyaspor – Altay Izmir (D2) 4-0, Mardinspor (D2) – Sariyer (D2) 4-1, Rizespor – Kocaelispor (D2) 1-0, Usakspor (D3) – Fenerbahce 2-6.