10.6 C
Știri de ultima orăSportAtentatul gruparii basce la Liege

Atentatul gruparii basce la Liege

Obisnuita cumintenie a bascilor in deplasare a fost infirmata cu virf si indesat joi seara, Bilbao reusind scorul grupelor Cupei UEFA, 7-1, pe terenul unde Parma pierduse cu o luna in urma. Ezquerro a reusit o tripla pentru

a-si celebra a 28-a aniversare, iar belgienii au cazut psihic in repriza secunda, fiind macelariti pur si simplu de echipa lui Ernesto Valverde, careia i-a iesit totul si a marcat si cind nu a vrut. In celalalt meci al grupei, Besiktas a marcat in primul si in ultimul minut, dar nu a obtinut nici macar un punct pe „Ennio Tardini“. Parma a incercat sa evite calificarea in primavara europeana, considerata o povara pentru o formatie din Serie A aflata in lupta pentru evitarea retrogradarii, dar prestatia adversarului a fost modesta. Doar in ultimele minute turcii au atacat serios poarta lui Berti, dar si atunci haotic. Pancu nu a evoluat nici macar un minut, dar se intrevad zile mai bune pentru el, scaunul lui Del Bosque clatinindu-se dupa insuccesul nescontat in grupele Cupei UEFA al „vulturilor“, nici situatia din campionat nefiind prea roza.

Mare scandal dupa incheierea partidei de la Edinburgh, unde Ferencvaros a cistigat cu 1-0 in fata lui Hearts, echipa care avea nevoie de victorie, pentru a merge mai departe, dar si cu conditia ca Basel sa nu fi cistigat impotriva lui Feyenoord. La finalul jocului, antrenorul ungur Csaba Laszlo l-a acuzat pe managerul gazdelor, John Robertson, ca l-a lovit. „M-am dus sa-l felicit pentru victorie, iar el

m-a acuzat ca am vrut sa trisam. M-a calcat pe pantof si eu mi-am retras piciorul. Nu l-am lovit, daca il loveam nu ar mai fi ramas in picioare“, s-a dezvinovatit Robertson, care va fi anchetat de UEFA.