sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMacedonia a remizat cu Cehia

Macedonia a remizat cu Cehia

Tricolorii au preluat sefia grupei

Dupa disputarea si a celuilalt meci din grupa I preliminara a CE de tineret din 2006, nationala Romaniei a trecut pe primul loc in clasament. Intr-o partida disputata miercuri, la Skopje, Macedoniei si Cehiei au terminat la egalitate, 2-2, prin golurile reusite de Stojanovski (’34) si Lazarevski (’89) pentru gazde, respectiv, Besta (’79) si Magera, in minutul cinci din prelungirile meciului. Cum tricolorii mici s-au distrat la Erevan cu armenii, pe care i-au invins cu 5-0, Romania a acumulat noua puncte, din patru meciuri, preluind sefia grupei. Pe locul secund se afla Cehia, cu opt puncte, urmata de Olanda, sapte puncte, dar cu un joc mai putin, Macedonia, patru puncte, Finlanda, trei puncte, si Armenia, trei puncte. Remiza smulsa de cehi in Macedonia este oarecum surprinzatoare, tinind cont de faptul ca elevii lui Nae Manea i-au invins la scor pe macedoneni, 5-1, pierzind in schimb in fata Cehiei, 1-4.