miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportInter si-a asigurat calificarea

Inter si-a asigurat calificarea

• Werder Bremen – Anderlecht 5-1 • Inter – Valencia 0-0

Campioana Germaniei, Werder Bremen, nu a avut nici un fel de problema pe teren propriu cu Anderlecht, careia i-a administrat un categoric 5-1. Elevii lui Thomas Schaaf s-au distrat cu belgienii, oferind celor peste 50.000 de spectatori care au umplut arena „Waserstadion“ un spectacol pe cinste. Croatul Igor Klasnici a reusit un hat-trick, punctind in minutele 2, 16 si 79, nu inainte ca oaspetii sa reduca din diferenta prin Iasciuk (’30). Golgheterul CM 2002, Miroslav Klose, si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, punctind in minutul 33, tabela fiind inchisa de Jensen (’90).

Din celalalt meci al grupei, derbiul Inter – Valencia, au iesit scintei, dar nici una dintre echipe nu a reusit sa marcheze. Sub povara acelui incredibil 1-5 de pe teren propiru, spaniolii au venit pe „San Siro“ decisi sa spele rusinea, dar italienii nu le-au dat multe sanse sa se revanseze. Mai mult, elevii lui Mancini s-au jucat cu ocaziile, nigerianul Martins nereusind sa-l invinga pe Canizares, desi scapase de doua ori singur cu acesta. Nici golgheterul echipei, Adriano, nu a fost mai norocos, el trimitind mingea in bara, din patru metri. In timp ce interistii se intreceau in ratari, Valencia a avut ocazia sa puncteze decisiv prin Di Vaio, dar atacantul italian venit de la Juventus nu a gasit spatiul portii, din pozitie ideala. Pe final, a iesit la rampa brazilianul Adriano, dar in postura de pugilist, lovitura fulgeratoare aplicata lui Caneira, cu ambii pumni, lasindu-l groggy pe jucatorul uruguayan, atacatul interist fiind trimis imediat la vestiare (’90). Cu zece puncte din patru jocuri, Inter este deja calificata in optimile de finala, pe urmatoarele pozitii aflindu-se Werder Bremen, cu noua puncte, Valencia, patru puncte, si Anderlecht, fara nici un punct.