14.5 C
Știri de ultima orăSportGorjenii au cistigat la Resita

Gorjenii au cistigat la Resita

HC Lignitul Tirgu Jiu a obtinut primul succes in deplasare din acest sezon, invingind, in etapa a patra a primei divizii masculine, la Resita, cu scorul de 37-29, dupa ce, la pauza, gorjenii au fost condusi la doua goluri diferenta,15-17, Antrenorul Liviu Andries s-a bazat pe 11 handbalisti, Albici, Bichir, Andries, Cercel, Filip, Mazilu, Pancu, Mihoci, Ilies, Clenciu si Eremia, majoritatea inscriindu-si numele pe lista marcatorilor, cele mai multe reusite apartinind lui Pancu (10) si Filip (8). Bichir a parat doua lovituri de la 7 m, iar Albici, una, ultimul avind din nou o evolutie apreciata in poarta tirgujienilor.

In minutul 57, Liviu Andries a primit cartonasul rosu pentru trei eliminari de doua minute, dar, in inferioritate, gorjenii au marcat de trei ori consecutiv, fara sa primeasca gol, ducind scorul la 37-29. Oltenii au dedicat victoria colegului lor Marian Filip, care s-a casatorit la o zi dupa aceasta partida.