16.2 C
Știri de ultima orăSportFederer s-a calificat in sferturi

Federer s-a calificat in sferturi

Tenismanul elvetian Roger Federer, numarul unu mondial, s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala ale turneului din seria Masters de la Toronto, Canada, care este dotat cu premii in valoare de 2.564.000 de dolari.

Federer l-a invins pe bielorusul Max Mirnyi, in doua seturi, cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (5), intr-un meci din optimile de finala care a durat o ora si 33 de minute. In sferturile de finala, elvetianul il va intilni pe invingatorul partidei dintre australianul Lleyton Hewitt si francezul Fabrice Santoro. Victoria obtinuta de Federer este a 28-a din ultimele 29 de partide disputate, liderul clasamentului ATP suferind in decursul anului 2004 doar patru infringeri. Jucatorii care au reusit sa il invinga pe elvetian in acest an au fost Tim Henman, in februarie, Rafael Nadal, in martie, Albert Costa, in martie, si Gustavo Kuerten, in mai. Incepind de atunci, Federer nu a mai cunoscut infringerea, reusind sa cistige turneele de la Queen’s, Wimbledon si Gstaad.