9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportArgentina si Columbia - in semifinalele Cupei Americii

Argentina si Columbia – in semifinalele Cupei Americii

Selectionatele Argentinei si Columbiei si-au asigurat prezenta in semifinalele editiei din acest an a Cupei Americii, care se desfasoara in Peru. Argentina a invins, simbata seara, cu scorul de 1-0, nationala tarii gazda, Peru, in sfertul de finala disputat pe stadionul „Elias Aguirre“ din Chiclayo. Singurul gol al intilnirii a fost inscris de Carlos Tevez, in minutul 60 al partidei. Tot simbata seara, Columbia a invins, cu scorul de 2-0, reprezentativa din Costa Rica. Golurile partidei disputate pe arena „Mansiche“ din Trujillo au fost marcate de Abel Enrique Aguilar, in minutul 40, si de Tressor Malher Moreno, care a transformat o lovitura de pedeapsa in primul minut de prelungire al primei reprize.

Noaptea trecuta s-au disputat celelalte doua sferturi de finala, intre Paraguay si Uruguay, si Mexic si Brazilia.