6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNantes a pierdut la PSG

Nantes a pierdut la PSG

Echipa lui Viorel Moldovan, aflat pe teren pe toata durata partidei, a fost invinsa, simbata, in deplasare, cu scorul de 3-2, de Paris Saint Germain, in etapa a 31-a a campionatului Frantei.

Nantes a deschis scorul prin Pujol (’16), dar gazdele au revenit si au marcat de trei ori prin Armand (’35, autogol), Boskovici (’68) si Pauleta (’75), golul prin care „canarii“ au redus din diferenta fiind reusit de Ziani, in ultimul minut de joc.

De data aceasta, Moldovan nu s-a mai lipit la gol, el primind si un cartonas galben in minutul 25. Celalalt roman de la FC Nantes, Claudiu Keseru, nu a fost folosit.

Baciu si S. Radu nu au jucat

Nici ceilalti doi jucatori romani care activeaza in Premier Division, Marius Baciu si Segiu Radu, nu au fost folositi de antrenorii lor. Baciu nu s-a aflat pe teren la OSC Lille, in meciul cistigat de aceasta, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, in fata echipei antrenate de Ladislau Bölöni, Rennes. Unicul gol al partidei a fost inscris de Acimovici, in minutul 57.

Le Mans, fara ex-bancarul Sergiu Radu, a fost invinsa categoric, in deplasare, cu 5-0, de FC Metz, prin golurile marcate de Borbiconi ‘5, Maoulida ’19, ’50, ’67 si Thiaw ’88.

Alte rezultate: Olympique Lyon – Olympique Marseille 1-2 (Luyindula ’18 / Drogba ‘5, Meriem ’84), Bastia – OGC Nice 2-1 (Diarra ’28, Maurice ’37 / Meslin ’40), Girondins Bordeaux – RC Strasbourg 1-1 (Costa ’89 / Le Pen ’80), Montpellier – RC Lens 1-0 (Bamogo ’31), Toulouse – Sochaux 0-0, AS Monaco – Ajaccio 3-3 (Nonda ’51, Plasil ’67 si Prso ’90 / Loko ’25, Robin ’36, ’41).